Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šelešovice

Šelešovice - středně velká obec - se nachází asi 6 km jihozápadně od města Kroměříže, někdejšího moravského okresního města. Obec leží na silnici II. třídy spojující Kroměříž a Kyjov (Koryčany). Šelešovice územně spadají do okresu Kroměříž a do Zlínského kraje. Obec je členem Mikroregionu Kroměřížsko.

Poloha obce předurčuje celkový charakter zemědělsky vyspělé obce. První písemná zpráva o Šelešovicích je z roku 1290. Šelešovice vlastnil starobylý vladycký rod Kuželů, kteří měli své příjimení podle kužele, který nosili na štítě. Z rodu Kuželů se po Šelešovicích píše Aleš Kužel ze Sulešovic (dnes Šelešovic) ze Žeravic. Ten Šelešovice získal roku 1342, a v roce 1359 koupil také ves Počenice u Morkovic. Obec pak vlastnili další z rodu Kuželů z Žeravic.

Od roku 1960 byla částí Jarohněvic. V roce 1854 zde žilo 432 obyvatel. K roku 1900 byla uváděna obhospodařovaná plocha 419 ha, pole 334 ha, lesy 42 ha a zahrady 7 ha. V obci bylo v tuto dobu 57 koní, 248 ks skotu, 161 ks vepřového dobytka. Je zde uváděna výroba cementového zboží (1848, 1939), pila (1949). V roce 1911 zde byla založena družstva: mláticí, kontrolní váhy, ovocnářské a vodní. V obci působily spolky: čtenářský (od roku 1869), hasičský (od roku 1894), hospodský (od roku 1910), agrární dorost (1911), "Sokol" (od roku 1912), "Orel" (od roku 1921) a "Domovina" (1924).

Obecná škola je uváděna od roku 1848 - expozitura, od roku 1854 samostatná, od roku 1900 jednotřídní. V současné době je výuka ve škole zrušena, děti dojíždí do Kroměříže. V roce 1933 je v obci zřízeno kino.

Dnes již Šelešovice nespadají pod Jarohněvice ani pod Kroměříž, a jsou samostatnou obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.selesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA