Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mrlínek

Historie a současnost
Mrlínek, dříve zvaný Mrlín, je poprvé připomínán v r. 1348. V r. 1365 náležel Bočkovi z Kunštátu a v letech 1373 - 1444 byl součástí obřanského panství. V té době stály vedle sebe dvě vesnice – Dolní a Horní Mrlín, z nichž Horní Mrlín zanikl za česko-uherských válek a nebyl již obnoven.

Počátkem 16. století byl Mrlín samostatným statečkem s rytířským sídlem. Tvrz je poprvé připomínána v r. 1520, kdy ji Václav Obešlík z Lipultovic i s vesnicí přenechal Jeronýmovi z Baště.

V polovině 16. století osada za neznámých okolností zpustla. Jako pustá je uváděna ještě v r. 1552 ,ale záhy byla znovu osídlena a od r. 1555 náležela k bystřickému panství. Tvrz již obnovena nebyla a neznáme ani místo, kde stála.

O obci se traduje, že je zde střed země. Toto tvrzení vychází z pověsti ,,Jak v Mrlínku mazali Zemskou osu“. Tato pověst je zaznamenána v kronice, která byla psána od r. 1927 správcem místní školy panem Františkem Mareckým.

V současné době v Mrlínku není zřízena škola. V obci je vybudován vodovod, jehož stavba byla dokončena na jaře roku 1930 a plynofikace z roku 1998.

V obci je možnost provozovat různé sporty – ať už fotbal, tenis nebo cyklistika. Dále je zde možnost rybaření, nebo provozovat turistiku či kynologii.

Přes letní měsíce žije obec a její široké okolí především kulturními akcemi místních organizací. Mezi ně především patří fotbalový turnaj pořádaný TJ Mrlínek ,,O pohár Zemské osy“s dlouholetou tradicí. Myslivecké sdružení pořádá každoročně taneční zábavu ,,Pytlácká noc“.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mrlinek.nwt.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA