Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rusava

Valašská obec Rusava (dříve Rottalowice) leží v samém srdci Hostýnských vrchů. Údolí, ve kterém leží, je lemováno věncem hor, které jako by ji chránily před vnějším světem. Nynější jméno dostala po bystřině, která vyvěrá u památných Tří kamenů v nadmořské výšce téměř 600 m.

Historie
První zmínky o ní nacházíme už v polovině 17. století. Obec byla založena podle zakládací listiny ze dne 23. 4. 1657 knížetem Janem z Rottálu po potlačeném povstání valachů na Vsetíně. V roce 1717 zde byla zřízena portášská stanice. Portáši sloužili při obraně zemských hranic. Od počátku zde žili vedle sebe katolíci a evangelíci.

Tvrdý život Valachů v tomto nádherném koutě přírody se snažil v 19. století zmírňovat evangelický farář a etnograf Daniel Svoboda, který v mládí studoval v Bratislavě s Josefem Miloslavem Hurbanem, národním buditelem a slovenským politikem 19. století.

V roce 1848 musel Hurban uprchnout z politických důvodů na Moravu a ukrýval se na Rusavě. V roce 1849 se stal s Ludvíkem Štúrem a Miloslavem Hodžou vůdcem slovenského vojenského povstání a po jeho porážce uprchl na Moravu, kde ho opět přijala do bezpečí své náruče Rusava. Zde rovněž působil významný slovenský architekt Dušan Jurkovič, autor mozaikové křížové cesty na Hostýně a řady dalších vynikajících staveb ovlivněných lidovým uměním po celé republice.

Žil zde a působil vynikající malíř a ilustrátor Adolf Kašpar i celá plejáda dalších umělců.

Dnes je Rusava střediskem a rájem rekreantů i umělců. Rusava rozdává bohatství své krásy každému plnýma rukama.

Zajímavosti
•    evangelický kostel z r. 1883
•    katolický kostel z r. 1779
•    stavby - dřevěnice
•    hřbitov

Čerpáno z oficiálních stránek obce a MIKROREGIONu PODHOSTYNSKO http://www.podhostynsko.cz/rusava/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA