Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalčov

Historie obce
Počátky Chvalčova, i když nejsou v pramenech doloženy, můžeme klást do druhé poloviny 13. století, do doby velké středověké kolonizace.

Rozvoj Chvalčova nastává koncem 14. století a souvisí se založením hradu Obřany a postupném doosídlování jeho okolí. První písemnou zmínku o Chvalčově nacházíme až v roce 1447, kdy Milota z Tvorkova prodal Vokovi ze Sovince zbořený hrad Obřany (pobořen za husitských válek), tvrz Bystřici s městečkem, vsi Loukov, Hořejší Mrlín, Novou Ves, Chvalčov, Lhotku, Slavkov, Bílavsko, Rychlov, Hlinsko a Jeníkovice. Tehdy již mělo obřanské panství nové centrum - městečko Bystřici s tvrzí, kterou dal vystavět právě Milota z Tvorkova.

Listinou datovanou 9. října 1461 osvobodil další majitel panství, Jiří z Landštejna městečko Bystřici a vsi Chvalčov, Lhotku a Slavkov od odúmrtí, za což musel každý usedlý platit ročně jedny plece v den sv. Václava a jednu slepici. Tato listina byla pro obyvatele velice významná, neboť doposud zemřel-li člověk bez přímých dědiců, jeho majetek připadl vrchnosti. Nyní mohl každý svůj majetek odkázat dle vlastní vůle.

K roku 1493 nacházíme v zemských deskách dva zápisy, kdy se Chvalčov uvádí pod jménem Chvaličov.

K roku 1555 je v zemských deskách zapsáno, že Burian Žabka z Limberka prodává Přemkovi z Vickova tvrz a městečko Bystřici pod Hostýnem, ves Lhotku, ves Chvaličov, ves Slavkov, ves Brusné, ves Chomýž, ves Jeníkovice, ves Dobrotice, ves Hlinsko, ves Bejlavsko, ves Rychlov, ves Blazice, ves Libosváry a dále pusté vsi Mrlínek, Novou Ves, Rácov, Jenčí, Jestřebí, Lhotu, pusté hrady Obřany, Křídlo, Chlum a pustou tvrz Chvaličov. Toto je první písemná zmínka o zdejší tvrzi.

V roce 1663 Bystřice a její okolí velice utrpěla tatarským vpádem. Je velice pravděpodobné, že i Chvalčov byl vypleněn.

Turistické zajímavosti
Malá bazilika Nanebevzetí panny Marie byla postavena v 1. polovině 17. století a její stavba trvala 27 let. Hora Svatý Hostýn na území obce Chvalčov je nejnavštěvovanějším mariánským poutním místem na Moravě. Dále je v obci kaple zasvěcená Sv. Cyrilu a Metodějovi. Z historických památek je zde zřícenina hradu Obřany a na sv. Hostýně křížová cesta navržená arch. Dušanem Jurkovičem.

Současnost
Obec má částečně vybudovanou infrastrukturu, v současné době probíhá výstavba kanalizace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://obec-chvalcov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA