Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kyselovice

Současnost
Obec Kyselovice leží na okraji severní části Kroměřížska v nadmořské výšce 197 metrů. Rozloha obce činí 676 ha a z hlediska sídelní geografie náleží k tzv. "starému sídelnímu území", jež bylo osidlováno již od starší doby kamenné. Samotný půdorys obce svědčí o tom, že Kyselovice jsou osadou prastarého původu. 

Historie
První zmínka o obci pochází již z roku 1078, a je tak první zmínkou o vsi na Kroměřížsku vůbec. Tohoto roku kněžka Ofka a její manžel Ota založili benediktinský klášter sv. Štěpána v Olomouci a darovali mu ves Kyselovice společně s dalšími osadami. Tento dar kláštěru roku 1160 potvrdil český král Vladislav. Postupem staletí byla obec několikrát rozdělena, až konečně roku 1723 přešla jako celek do vlastnictví šternberského augustiniánského kláštera.

Z tohoto vlastnického vztahu vznikl později znak obce, jež vychází z pečeti z doby kolem roku 1723. Krásná ikonograficky pozoruhodná pečeť nese obraz Panny Marie a Jezulátkem stojící na půlměsíci, po stranách jsou umístěny dvě osmihroté hvězdy a pod nimi dvě radlice hroty dolů. Postava Panny Marie je symbolizována stříbrnou lilií v modrém poli jako symbol čistoty a nevinnosti, společně s osmihrotými hvězdami tak podtrhuje období vlády šternberských augustiniánů, kteří se zapsali do dějin obce. Radlice jsou typické pro způsob obživy na vesnici.

Augustiniáni dali v obci také postavit zámek se všemi hospodářskými budovami, dále mlýn a tzv. zámeček. Zámek byl v roce 1900 postoupen nově zřízené parní rolnické mlékárně, v té době největší na Moravě. Areál původní mlékárny se dnes nachází v severní části obce společně s čistírnou odpadních vod, náležícím k areálu. V roce 1996 byl v mlékárně ukončen provoz, což znamenalo ztrátu pracovních příležitostí pro několik desítek občanů.

Až do roku 1900 byla obec Kyselovice připojena farou i hřbitovem k obci Vlkoš, občané Kyselovic zde proto v roce 1900 zřídili za vesnicí vlastní hřbitov, ze zámečku byla zřízena fara.

Turistické zajímavosti
Kyselovský zámek byl jednou z nedávno zaniklých stavebních památek. Byl postaven v roce 1723 řádem Augustiniánů ze Šternberka, zámek byl menší barokní stavbou s půvabnou mansardovou střechou. Sídlila v něm vrchnost, od roku 1836 se stal myslivnou pro revír kyselovský. V roce 1900 byl zámek postoupen nově zřízené rolnické mlékárně, která jej nechala později zbourat a na jeho místě postavila v roce 1947 novou administrativní budovu.

Kostel sv. Andělů Strážných postavený v letech 1904 - 1906 v novogotickém slohu, jeho zvláštností je severojižní orientace, ketrá u staveb tohoto typu patří k výjimkám. Je 33m dlouhý, v lodi 12 m vysoký, 10 m široký a věž je vysoká 37 m.

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého moravského sochaře, pochází z druhé čtvrtiny 18. století v nadživotní velikosti z jemnozrnného maletínského pískovce, je umístěna naproti bývalé školy uprostřed návsi, socha je chráněná Památkovým úřadem, socha sv, Jana Nepomuckého byla obnovena v roce 1879, rekonstruována v roce 1984 a 2001.

Barokní socha sv. Vendelína od neznámého autora z roku 1768 z jemnozrnného maletínského pískovce, umístěná na křižovatce ulic, byla obnovena v roce 1879, restaurována v roce 2001, je chráněná Památkovým úřadem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=5327, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA