Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Břest

Historie obce
Břest je dávná slovanská osada, prvně připomínaná ve známé listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka v roce 1131. Název obce pochází od stromu jilm /břístek/, který se v okolí hojně vyskytoval. V roce 1220 ji daroval moravský markrabě Vladislav Jindřich nově zakládanému klášteru velehradskému a toto vlastnictví potvrdil v roce 1228 král Přemysl Otakar I.

Břest byl novým vlastníkem často zastavován a opět vykupován. V roce 1550 jej koupil se svolením krále Ferdinanda majitel chropyňského panství pan Václav z Ludanic. Později byl v držení ještě několika majitelů, než jej v roce 1615 odkoupil olomoucký biskup kardinál František Dietrichštejn a v církevním majetku byl jako součást chropyňského panství až do roku 1848.

Dne 16. dubna 1848 se v Břestě sešlo mohutné shromáždění zámoravských Hanáků, žádajících zrušení roboty, svobodu slova, tisku a rovnoprávnosti češtiny s němčinou. Během uvedené doby obec prodělávala trvalý rozvoj a patřila k těm zámožnějším. Postihly ji události třicetileté války, v roce 1620 při vpádu Valachů byl zbořen místní kostel a fara. Větší škody napáchaly požáry z let 1665 - 1666.

První zmínka o škole je v roce 1789. V roce 1804 byla vystavěna nová škola v místech pozdější kovárny. Ze staré školy se udělal obecní chlév. Dnešní budova školy byla postavena v roce 1904.

Krátce po revoluci v roce 1848 žilo v obci 938 obyvatel. Vedle vodního mlýna u lesa byl u vsi od roku 1807 i větrný mlýn. V obci byl pivovar, olejna na zpracování semene z konopí, cihelna, lihovar a konzervárna "Pikaz ".

Obec byla stavěna na způsob města a uzavřena dvěma branami. Nejstarší zástavba byla na návsi, kterou tvoří bývalé zemědělské usedlosti. V části obce "Chaloupky" byla obydlí menších rozměrů. Obě části byly postupně propojeny další výstavbou. Nové domy jsou postaveny hlavně na okrajích vesnice.

Díky své poloze byla vesnice v minulosti často ohrožována při válečných taženích. Dne 7. května 1945 proběhla v obci jedna z posledních bitev II. světové války, která vešla do historie jako "Bitva o Břest", v níž padlo nebo následně zemřelo na následky zranění 31 mužů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=5304, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA