Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Věžky

Historie obce
Několik málo km od Kroměříže leží obec Věžky, známá dobře našim zahrádkářům, pro něž  se  tu už  delší dobu konají pravidelné výstavy. První zpráva o nich pochází  z roku 1348. Už  tehdy tu stávala tvrz, podle níž se její majitelé psali vladykové z Věžek. První z nich se  jmenoval Jenčík z Věžek. Poslední z rodu tu žil ještě r. 1466. Potom tvrz zpustla a vrchnosti se začaly střídat. Byli mezi nimi Stojanové z Přestavlk, Zástřizlové a Podstatští. Po krátkém čase byla tvrz obnovena. Těsně před bělohorskou dobou tu žil Václav Jindřich Přepyský z Rychnburska, který se zúčastnil stavovského povstání. Vdova po něm statek r. 1638 prodala a po r. 1640 všechny  zprávy o tvrzi mizí.

Po několikerém střídání vrchnosti  koupili  r. 1747 statek ve Věžkách  bratři  z  uherského  Šlechtického rodu Vajajů - Jan Antonín a Leopold Josef,  kteří v  místech zaniklé  tvrze  postavili  barokní panský dvůr.  Vajajové  statek prodali  už v  r. 1736  rodu Weisserburků,  kteří  jej v  r. 1863  prodali  za 320 000 zl.  velkoprůmyslníkovi Abrahamovi  Popperovi,  Mořici  Redlichovi a Jonáši Friesovi.

Po smrti Poppera a Mořice  Redlicha  je  odevzdána polovina Theodorovi a Gustavovi  Redlichovým,  povýšeným do  stavu šlechtického. Poslednímu majiteli  panství byli  Oto a Dr. Felix Redlichovi. Weissenburkové ve Věžkách postavili v  polovině  minulého  století na místo  barokní stavby nevelký,  ale  architektonicky zajímavý zámek,  který se však záhy stal  jen příbytkem pro  panské úředníky až  do  r. 1945. V roce 1904 byl postaven Gustavem Redlichem v  krásném renesančním slohu kostel,  který byl 6. 11. 1904 vysvěcen za účasti několika set občanů z Věžek a širokého  okolí,  vysokých církevních hodnostářů z Brna, Olomouce, Kroměříže  a Vídně. Pod kostelem se nachází hrobka rodiny Redlichů.

Na místo staré - nevyhovující školy - byla  postavena  nová moderní  škola,  kde  bylo  7. 4. 1907 zahájeno  vyučování  a  nastoupilo do ní 84 žáků.  Až  do  roku 1945  převážná, většina občanů pracovala na zdejším velkostatku,  který  byl r. 1945 rozparcelován.

Ve Věžkách se od r. 1976  konají celostátní výstavy pro  zahrádkáře,  chalupáře a  zemědělce.  Tyto  výstavy  se  konají  2x  ročně - vždy začátkem měsíce května a srpna  si  získávají  stále větší popularitu a přichází  je shlédnout několik desítek tisíc  návštěvníků.

V parku lze  mimo  jiné  shlédnout památný strom (platan) -  stáří přes 280 let,  výška  28 m,  obvod kmene ve výši  100 cm od země  je  597 cm a ve výši 55  cm - 627 cm.

Za obcí (800 m) směrem na Kroměříž  stojí pomník amerického  pilota Jamese Hofmana,  který  padl 24. 3. 1944 při leteckém  souboji  s německými  stíhači.

V obci,  která má 267 obyvatel a rozloha katastru činí 643  ha je obchod,  hostinec, drobné  provozovny - galanterie, dřevovýroba, kovovýroba,  autoopravna, výroba úpletů a drobné  řemeslnické  práce. Je vybudován vodovod,  plynovod,  kabelový rozvod telefonu.  Autobusové spojení na trase  Kroměříž-Morkcvice  a KroměříŽ-Morkovice-Vyškov-Brno.

Od roku 1996  má obec vlastní  znak a prapor, který  je  řešen tak, že v zeleném štítu  jsou dvě stříbrné věže  s cimbuřím a mezi nimi středověká zbraň -  zlatý řemdych.  Dva takové řemdychy měli ve svém znaku někdejší vladykové z Věžek a nově  navrhovaný znak tedy připomíná i historii  obce.  Zelené  pole štítu symbolizuje  zahrádkářství,  jež  obec v dnešní době  proslavuje.

Obec Vlčí Doly,  která se v  r. 1960 sloučila  s  obcí Věžky,  leží na hranici  3  okresů -  Kroměříže,  Přerova  a  Prostějova - v  údolí, které  se  táhne  podél pramenů Vlčí dolky, odtékající na úrodnou Hanou.  Jméno Vlčí Doly  je  odvozeno  od místní polohy.  Vše nasvědču-je  tomu,  že  obec vznikla v  dobách velmi  dávných.  Její původ se  odvozuje  od  četných jam a dolů,  v  nichž  se při  příchodu Slovanů zdržovali vlci.  Z historických dokladů  jsou první písemné  zmínky za-chovány  již  z r. 1377 a to Wlciedol  a Wlezidol.

Tak  jako  jinde  i  zde  se  střídali  různí  majitelé.  Jan  z  Ticích Dolů,  Zbyněk z  Dřínová,  Ctibor z Věžek,  Mikuláš ml.z Hrádku. V  době  30leté  války  osada  skoro  úplně  zpustla.  Vlčí  Doly samostatná  katastrální  a politická  obec,  která má rozlohu 169 ha, náležející  dříve  ke  dvěma  panstvím  -  částí  ke  Dřínovu  a  částí k Věžkám. Farou náleží od r. 1786  do  Pavlovic.  Děti původně  navštěvovaly farní školu v Pavlovicích,  v Dřínově  a později  ve Věžkách. V  obci  je  vybudován vodovod,  provedena  plynofikace,  kabelový  rozvod  telefonu.  Z původních  240  obyvatel  je  dnes  1/3.

Spolky
Nejaktivnějšími spolky jsou Sbor dobrovolných hasičů ve Věžkách a Vlčích Dolech a Myslivecké sdružení. Hasiči pořádají cvičení a zúčastňují se soutěží a různých akcí v okolí.

Myslivci se starají o odchovny a přírodu, kde provádějí odchov bažantů a vracejí je zpět do přírody. Pořádají besedy a „poslední leče“.

Sokol, který měl dříve bohatou činnost (fotbal, hokej, odbíjená, stolní tenis, ZTV) v současnosti udržuje sportoviště pro děti.

V obci se provádí stavění a kácení máje, v obou obcích chození s medvědem a Mikulášem. Pro děti se konají dětské karnevaly a soutěžní hry.

Nejzdařilejší akce byly – sjezd rodáků – 650leté výročí obce Věžky, svěcení praporu, 70leté výročí Sboru dobrovolných hasičů Věžky a 50leté výročí dobrovolných hasičů Vlčí Doly.

Dříve se uskutečňovaly velké dožínky a různé plesy. Avšak největší a vrcholnou akcí bývají zahrádkářské výstavy v měsíci květnu a srpnu, kterých se zúčastňuje přes 50 tisíc návštěvníků z celé republiky. Pro tyto akce jsou připraveny velké záchytné parkoviště, kyvadlová doprava a celý areál s různými sortimenty, atrakcemi a občerstvením.

Současnost
Ke stabilitě obce se zajišťuje bytová výstavba – postavila se řadová výstavba rodinných domků, postavil se bytový dům se 7 byty a jsou připravena stavební místa s inženýrskými sítěmi.

V současné době se zpracovává projekt úpravy parku, výstaviště a přilehlých prostor k sportování a rekreační činnosti.

V programu obnovy vesnice je pamatováno s posílením drobného podnikání, aby se zlepšily pracovní příležitosti. Je pamatováno také na opravu a udržování kulturních památek. Byla zhotovena komunikace, spojující obec Vlčí Doly s Věžkami. Byly opraveny komunikace, které budou dále pokračovat i s úpravami veřejných prostranství i životního prostředí tak, aby byli občané spokojeni a v obci se jim líbilo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecvezky.cz/index.php?nid=624&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA