Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brusné

Základní údaje
Obec Brusné patří do okresu Kroměříž. rozloha katastru obce je 819 ha z toho 603 ha je lesní půda. Počet obyvatel - 369 (k 1. 1. 1999), z toho v produktivním věku 209 (114 mužů, 95 žen). Brusné leží v kopcovité krajině ve výšce 323 m n. m. Nad ním je Hostýn - 735 m n. m., zbořenina hradu Křídlo. Malá vodní plocha Rybníčků slouží k chovu ryb pro sportovní rybolov - u ní je vybudovaný kulturní areál s kapacitou i pro 400 účastníků. Sousedící obce jsou Chomýž, Slavkov a Rusava.

Zajímavosti
Obec Brusné asi nemá žádnou "extra" raritu, ale poskytuje možnost klidného prožití ať už dovolené či víkendu v hezkém prostředí, ať už pěšky nebo na horském kole, možnost rybolovu, možnost využití hřiště - to už je otázka fantazie návštěvníků.

Celá obec je plynofikována, v současné době probíhá dokončení rozvodu kabelové televize, v začátcích je budování vodovodu, na jehož financování žádáme o poskytnutí dotace, protože krytí takové velké akce z prostředků naší malé obce je nereálné.

Přesto že Brusné patří mezi obce malé a nenápadné, mnohdy Vás určitě překvapí tím, co se zde děje, ale tak už je to na většině míst a v životě běžné, co nám se zdá jako obvyklé a samozřejmé, cizí někdy překvapí a možná i potěší. A kdo se chce dozvědět více, nejlépe je přesvědčit se na vlastní oči, zda nám při přípravě těchto informací neušlo něco, co by zvídavé zaujalo.

Pamětihodnosti
Zřícenina hradu Křídlo, kaplička, pomník padlým, brusenka - dříve panský mlýn.

Historie obce
V polovině 15. století se pak stali držiteli obce Brusné i hradu Křídla bratři Leonard a Herbort z Bořitova a Počenic, někdy v pramenech uváděni s predikátem ("z Křídla"). Po smrti jednoho z bratří - Herborta se hrad stal majetkem jeho vdovy Machny z Krčman a v té době zde vznikla i falzifikátorská dílna, razící falešné mince, jedna z největších svého druhu na Moravě.

Její existenci dokázaly i archeologické výzkumy. I přes zisky z této dílny se majitelka hradu potýkala se značnými finančními problémy. To zřejmě vedlo i k tomu, že hrad v r. 1475 obsadil Albrecht Kostka z Postupic, který jej musel na základě rozhodnutí moravského zemského soudu vrátit původní majitelce a ta zase vrátila finanční dluh. Ke konci pohnutého 15. století, kdy paní Machna hrad s dalšími majetky prodává, je již uváděn jako zbořený. Hrad, kterého se nedotkly husitské války, byl pobořen z doby vpádů uherských hord Matyáše Korvína, tedy na konci 15. století.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.brusne.cz/index.php a mikroregionu Podhostýnsko http://www.podhostynsko.cz/brusne/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA