Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zborovice

Historie obce Zborovice
První písemná zmínka o Zborovicích je už v roce 1276, ale osídlení úrodného kraje sahá do dávné minulosti. O tom svědčí archeologické vykopávky v blízkosti Podlavčí a nález hrobů z 10. století s náušnicemi, prsteny a osobními potřebami dávných obyvatel.

Název obce je zřejmě odvozen od jména prvního majitele prastaré hospodářské usedlosti. V roce 1358 to bylo Sborowicz o deset let později Zworowcz i Sworowcz, 1391 Sborowicz, dále jen Borovice, a pak se ustálil název Zborovice.

Osada se postupně rozšiřovala po obou stranách tehdejší kupecké stezky, která se po staletích proměnila v širokou silnici uprostřed podlouhého náměstí. Postupné výkupy jednotlivých dvorců či hospodářských stavení vytvořily v roce 1600 zborovické panství.

Na něm se vystřídalo mnoho majitelů z řad české i cizí šlechty. Připomeňme představitele významných moravských rodů jako Kryštofa Podstadského z Prusinovic, Kryštofa Říkovského z Dobrčic, v 18. století pak Maxmilianu Beatrici hraběnku z Rotalu a jejího syna Františka Adama, který dal původní tvrz přestavět na prostorný barokní zámek. Od poloviny 19. století přešlo panství do rukou bohatých přůmyslníků. Byl to Abraham Popper, který dal ve Zborovicích postavit cukrovar a v úrodném údolí se zasazoval o pěstování cukrové řepy, tehdy nové zěmědělské plodiny.

V roce 1881 byla postavena Jonášem Friessem železniční trať ze Zborovic do Kroměříže pro převoz cukrovarnických řízků. Jonáš Friess dal také vybudovat tři rybníky jako zásobárnu vody pro cukrovar a důmyslnou soustavou studní táhl vodu do cukrovaru. Tyto rybníky, zvané Podlavčí, se staly místem odpočinku místních i přespolních občanů. Bývaly tu i skokanské můstky, možnost koupání a her i příležitost k vyčernímu posezení. Tam, kde je dnes zarostlá plocha různým býlím a křovinami, vybudoval Dr. Jindřich Friess golfové hřiště a tenisové kurty. Ty byly i v zámeckém parku a vedle domu paní Jarmily Šubčíkové (u hřbitova).

Obec byla několikrát povýšena na městečko s právem konat trhy a vařit pivo. Majitel panství vlastnil i pivovar - dnes je to stolařství Petra Tomečka, cihelnu, vlečku na nákladovém nádraží. Původně dřevěné stavby v obci lehly několikrát popelem, ale byly znovu vybudovány. Vedle zámku je nejzajímavější stavbou kostel sv. Bartoloměje, který stojí na místě bývalého hřbitova a stávala zde kdysi i hrobka hrabat z Rottalů. Ze sídla hrabat a průmyslníků se v roce 1947 stal Domov důchodců a později Ústav sociální péče pro dospělé. Z cukrovaru továrna Pilana. Od roku 1995 má obec svůj znak a prapor.

Medlov
Místní jméno patrně pochází od zakladatele obce, který se jmenova Medlo z Počenic. Zemřel v roce 1360. V letech 1365, 1368 a 1415 se píše Medlow a roku 1670 Mydlow. V roce 1356 Buzek z Počenic prodal Medlov Rackovi ze Zborovic a jeho bratrům. Po Rackovi přešel na Matěje z Rataj, později je koupil Jan z Morkovic. V roce 1583 prodán Medlov majitelům z Dřínova. V roce 1960 byl Medlov sloučen ze Zborovicemi, stal se místní částí Zborovic.

Zajímavý je počet obyvatel Medlova:
1770 - 136 obyvatel, 1880 - 322 obyvatel, 1900 - 364 obyv., 1961 - 496 obyv., 1970 - 348 obyv., 1991 - 262 obyv., 1670 - 5 domů osídlených a 17 pustých, 1790 - 21 domů, 1890 - 64 domů, 1950 - 88 domů, 2000 - 98 domů.

Zajímavosti

Sochy a kříže
Směrem ke Zdounkám stával kamenný kříž, vrch železný. Byl postaven v roce 1893 místo dřevěného. Zelený kříž stával na křižovatce Zborovice –Zdounky-Troubky-Nětčice. Byl postaven v roce 1886 nákladem velkostatku za 456 zlatých. Byl obnoven v roce 1924-1925 na památku vyvlastnění – parcelace půdy s nápisem „Česká půda vrácena českému lidu 1924-1925“. Byl odstraněn v době, kdy bylo přikázáno náboženské symboly z polí odstranit.

U kostela byl v roce 1880 nákladem Valentina Haráska postaven kamenný kříž. Původní dřevěný shořel v roce 1846. Kamenný kříž při silnici do Medlova postavila v roce 1927 rodina Rudolfa a Žofie Haráskových ze Zborovic. V roce 1898 byl postaven kamenný kříž na hřbitově základem tří přiařených obcí: Zborovic, Medlova a Troubek. V roce 1831 byl postaven kříž na Podlavčí, původně dřevěný, kam se pochovávalo v době cholery. Byl obnoven nákladem velkostatku v roce 1898. Pokud bydlela na Baště rodina Stratilova, udržovala prostranství kolem kříže, vysazovali květiny, místo posledního odpočinku 63 osob bylo pietně udržováno. Když teď půjdeme na procházku na Podlavčí, najdeme jen torzo kříže – vápencový obelisk, kříž někdo již dvakrát zcizil.

Památkové sochy:
Před Pilanou stávala socha sv. Floriána, blízko ní rostl rozložitý strom – platan.
Pod lipkami u potoka před ústavním parkem byla socha sv. Jana Nepomuckého.
Obě sochy přemístěny ke kostelu.

Památné stromy:
V roce 1912 byla na počest VI. Všesokolského sletu vsazena lípa za dnešní zahradou Ing. Vladislava Pokorného. V domě bydlel a ordinoval ve dvoře MUDr. Bloch, který měl ve Vídni kliniku, později MUDr. Uher. MUDr. Uher patřil k zakladatelům TJ Sokol ve Zborovicích, zakládal hokejový oddíl a v jeho stodole se původně cvičilo. Byla to tělocvična s nářadím, jako byla bradla, kůň a žíněnky. Proto byla za touto prozatímní tělocvičnou – sokolovnou vysazena lípa na počest všesokolského sletu.

V roce 1881 byly vysazeny lípy před kostelem a před školou – dnešním Penzionem Zborovic. 28. 10. 1921 byla vysazena před budovou měšťanské školy Lípa svobody. V parku rostou stoleté i starší platany a červené buky.

Zborovice navštívil i cestovatel Emil Holub a obdaroval školu vycpaninami a jinými dary do přírodopisného kabinetu.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.obeczborovice.cz/index.php?nid=989&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA