Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Barokní hřbitov ve Střílkách

Hřbitov nacházející se v okrese Kroměříž je jedinečnou památkou svého druhu z období baroka ve střední Evropě. Vzácná památka se rozprostírá v horní části obce na vyvýšenině naproti kostelu a je ohraničena masivní pískovcovou zdí.

Jde o skutečně jedinečný dochovaný barokní hřbitov s postavami andílků, které drží symboly světské marnosti, jako jsou kostky, hudební nástroje apod. a zároveň i atributy spásy. Hřbitov nechal vystavět Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu. Autorství je přisuzováno staviteli Ingnáci Josefu Cyrani z Bolleshausu.

V zadní části hřbitova stojí pohřební kaple. Dvouramenné schodiště vede na vstupní plošinu se sochou anděla smrti v nadživotní velikosti. Hřbitov je vyzdoben sochami od Gottfrieda Fritsche a jeho bratra. Sousoší na hřbitovní zdi představují spásné ctnosti a světské neřesti i marnosti.

Barokní hřbitovy se od těch obyčejných liší především sochařskou výzdobou. Na obvodní hřbitovní zdi se zpravidla nacházejí i celé skupinky andělů či andílků, kteří drží nějaké symboly, které připomínají pomíjivost a konečnost života.

Zařazením na seznam NKP se nově vybraným objektům dostává zvláštní pozornosti i péče. Kromě snadnějšího získávání peněz na jejich opravy i údržbu ze zvláštních zdrojů ministerstva kultury, jež jsou pro to vyčleněny, se zvýší také jejich ochrana.

Článek byl zobrazen 740 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA