Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bělkovice

Bělkovice - Lašťany vznikly sloučením dvou původně samostatných obcí Bělkovice a Lašťany v roce 1960, přičemž první písemná zmínka o Bělkovicích pochází z roku 1238, o Lašťanech se prvně zmiňuje listina z roku 1078.

Obec Bělkovice - Lašťany se nachází v podhůří Nízkých Jeseníků, přesněji řečeno na rozhraní Uničovské plošiny Hornomoravského úvalu a Domašovské vrchoviny Nízkého Jeseníku. Obec leží v blízkosti významné komunikace, vzniklé v tereziánské době jako poštovní silnice, jež spojovala Olomouc a Šternberk a která dle svého vyústění se označovala jako Opavská.

Katastry obou původních obcí se dotýkají a v podstatě je dělí dvacet devět kilometrů dlouhý Trusovický potok.

K 1. lednu 2007 bylo v obci k trvalému pobytu přihlášeno 1 999 občanů v 653 domech.

Cílem především obyvatel Olomouce se stala rekreační oblast Bělkovické údolí s cca 120 rekreačními chatami.

Jako Bělkovice - Lašťany obec existuje teprve od roku 1960, kdy došlo ke sloučení dvou původně samostatných obcí Bělkovice a Lašťany.

Historie
Z nejstarších archeologických nálezů vztahujících se k Bělkovicím byla registrována sekyrka, pocházející z eneolitu (kolem 2000 př. n. l.).

První písemná zmínka o Bělkovicích pochází ze 13 století, přesněji z roku 1238, kdy na listině krále Václava I. se mezi svědky uvádí Rathiborius de Belchowicz, který zřejmě byl k sepisování různých smluv zván jako příslušník váženého starousedlého rodu.

Za vlády markraběte Karla (pozdějšího císaře Karla IV.) byl při staré komunikaci zvané "Jívovská cesta" vystavěn hrad na hoře označované Tepenec. Tento hrad byl roku 1406 zbořen a jeho zánik byl podnětem ke vzniku několika pověstí.

Prostor nynějších Lašťan byl znám i pravěkému člověku, o čemž svědčí nálezy z doby neolitu (asi 4000 až 3000 před n. l.) a to u kovárny nalezený kamenný mlat, ze starší doby kamenné bronzový sekeromlat objevený na návsi. Oba nálezy jsou uloženy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

O Lašťanech se prvně zmiňuje listina z roku 1078 a to v souvislosti se založením benediktinského kláštěra na Hradisku a zejména jeho hmotným zajištěním - olomoucký údělný kníže Otto s manželkou Eufemií daroval řeholníkům mimo jiné několik vsí a mezi nimi i "Ugezd Lasene".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.belkovice-lastany.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA