Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Luká

Obec Luká leží 13 km jihozápadně od Litovle v malebné krajině zalesněných kopců Drahanské vrchoviny. Nejstarší historický doklad o existenci obce pochází z r. 1349.

Obec tvoří šest částí - Březina, Javoříčko, Ješov, Luká, Střemeníčko a Veselíčko. Javoříčko bylo 5. 5. 1945 vypáleno oddílem SS. Na památku této události je na místě původní vesnice vybudován Pomník vítězství.

V oblasti Javoříčka leží chráněné přírodní území Špraněk. Vodní toky zde vytvořily rozsáhlé krápníkové jeskyně, které patří k nejkrásnějším v České republice.

Ves Luká je velmi stará slovanská osada. První latinský zápis v moravských zemských deskách, týkající se obce Luké, je z roku 1349. Majitelem Luké byl tehdy vladyka Artleb ze Stařechovic, který ves prodal paní Zbyňce ze Švábenic. Ta ji ještě v témže roce dala dědičně svému bratru Adamovi z Konice. Pod vládou Konických zůstala Luká 16 let. Podle zápisu z r. 1365 byl již v Luké farní kostel a obec se označuje jako městečko.

V dalších letech se vystřídalo mnoho majitelů a držitelů Luké. V polovině 15. století přechází Luká většinou v majetek Beneše z Ludéřova a Laškova a byla připojena k laškovskému panství. R. 1510 pan Havel Chudobín z Bařic, držitel Krakovce, připojil trvale Lukou k panství krakoveckému.

Dne 1. září 1768 koupil panství tajný rada a rytíř zlatého rouna Emanuel Tellez Menezes a Castro, vévoda ze Sylva-Taroucca. Sylva-Taroucca byla šlechtická rodina portugalského původu, která patřila k nejstarším na Pyrenejském poloostrově. Emanuel byl poradním ministrem za císaře Karla VI. i za císařovny Marie Terezie.

Roku 1846 převzal panství August hrabě Sylva-Taroucca, který byl velikým příznivcem malířského umění a i sám se jím zabýval. Byl přítelem slavného českého malíře Josefa Mánesa. Ten po nějakou dobu pobýval na zámku v Čechách pod Kosířem a zde namaloval svůj proslavený obraz "Líbánky na Hané." Za Augusta byly dne 31. května 1853 vybaveny závazky poddaných a panství se dostalo odškodného za povinnosti poddaných v částce 15 976 zlatých.

Po vyhlášení Československé republiky bylo panství pojato do zákona o provádění pozemkové reformy. Podle výměry měl statek 1002 ha zemědělské půdy a 2468 ha veškeré půdy. Dvůr v Luké, jehož pozemky ve výměře 81 ha byly v nájmu drobných zemědělců, byl celý rozdělen drobným zemědělcům.

Památky

Kostel sv. Jana Křtitele
Kostel, zasvěcený sv. Janu Křtiteli, byl vystavěn na hřbitově a na místě dřívějšího kostela r. 1732, věž je z r. 1792. Kolem kostela byl hřbitov, a když na něj bylo úředně zakázáno pohřbívat, byl v r. 1913 zřízen východně od vesnice hřbitov nový. V r. 1920 byla v průchodě brány na hřbitov vsazena pamětní deska padlým vojínům.

R. 1938 byl kostel opraven zvenčí, zomítán, věž pokryta novým plechem, pořízeny nové schody a nová báň. V báni byly nalezeny mince z r. 1860. Malbu kostela provedl r. 1937 akad. malíř Jan Daněk z Letovic. Na stropě presbytáře namaloval obraz nejsvětější Trojice, nad lodí P. Marii podle Murilla a nad kruchtou obraz sv. Václava podle Alše.

Socha sv. Jana Nepomuckého
U bývalé školy stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1836.

U silnice od Ješova na Kamenicích stojí pískovcový, barokně zdobený kříž z r. 1806, u silnice od Hvozdu železný kříž s pískovcovým podstavcem z r. 1875 a směrem ke hřbitovu žulový kříž z r. 1934.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://litovelsko.mikroregion.cz/luka/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA