Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatinice

Obec Slatinice se rozprostírá na východním úpatí Velkého Kosíře, který je posledním výběžkem Drahanské vrchoviny, uprostřed trojúhelníku měst Olomouc, Prostějov a Litovel. Svůj název získala od močálů - Slatin, které byly zejména na místě dnešního mlýna. Ve staré obecní pečeti byla vyryta nádoba do níž vtéká voda a nápis "Péezet deidiny hrubich Slatienicz 1698".

První zprávy o Slatinicích pochází z doby vlády rodu Přemyslovců (první písemná zpráva r. 1249), lázně byly založeny v 17. století a první zmínky o slatinické léčivé vodě jsou již z roku 1580 od proslulého moravského lékaře Tomáše Jordána z Klausenburka. Minerální pramen přírodní sirné vody s hypotonickým obsahem sirovodíku se využívá zejména pro léčbu onemocnění pohybového ústrojí, léčbu po operacích kloubních náhrad a po úrazech pohybového ústrojí.

Pro příjezd do Slatinic je možné využít autobusové linky z Olomouce, Prostějova a Litovle (vzdálenost těchto měst je asi 13 km). Vlakem se k nám dostanete z Olomouce i Prostějova. Samotná obec a její okolí je protkána množstvím stezek pro pěší a cyklisty. Cílem těchto tras je především turisticky velmi zajímavá lokalita přírodního parku Velký Kosíř, v jehož středu se nachází hanácká "velehora" Velký Kosíř s nadmořskou výškou 442 m.

Mezi dominantní objekty obce patří barokní kostel s farou, budova lázní, škola a sokolovna, mlýn a "Lichtenšteinský dvůr", dnes využívaný obecním úřadem. K nejen pasivnímu odpočinku je možné využít atraktivní prostředí sportovního areálu s řadou atrakcí určených především pro mládež. Příjemně relaxovat můžete i v lázeňském parku v těsné blízkosti jednotlivých balneoprovozů. Jen pár kilometrů od Slatinic je možné obdivovat další turisticky zajímavá místa, jako např. Černou věž v Drahanovicích, zámek a přírodní park Terezské údolí v Náměšti na Hané, zámecký park v Čechách pod Kosířem a přírodní park Vápenice u obce Slatinky.

Mezi významné místní kulturní akce patří především tradiční slatinické hody, které probíhají vždy v polovině srpna, dále nedělní promenádní koncerty v lázních, koncerty vážné hudby v kostele a množství dalších akcí pořádaných kulturní komisí a různými spolky. OÚ vydává každoročně v prosinci Zpravodaj obcí Slatinice a Lípy.

V obci se pravidelně odehrává i množství sportovních akcí, kterých se účastní soutěžící z celé republiky, mnohdy i ze zahraničí. Jsou to především fotbalová utkání ve sportovním areálu, který využívá stále více družstev a to i ligových. Na dvou antukových kurtech ve dvoře bývalého "Lichtenštejnského statku" se pravidelně pořádají tenisové turnaje a příznivci střelných zbraní a kynologie se mohou zúčastnit soutěží pořádaných členy mysliveckého sdružení v areálu myslivecké chaty "U Lumpíka".

Po návštěvě místních zajímavostí, po kulturním či sportovním vyžití se můžete občerstvit v několika místních provozovnách. Restaurace je umístěna v samotných lázních a přímo naproti lázeňskému parku najdete restauraci s kavárnou, cukrárnu a také hostinec "Na Figleně". Ve svahu pod kostelem je umístěna vinárna s vinným sklípkem a kvalitní občerstvení Vám poskytnou i přímo ve sportovním areálu.

Historie
V řadě historických prací různých historiků se objevila zmínka o první zprávě o Slatinicích již prý na počátku 13. století, konkrétně k datu r. 1207 a někde i rokem 1247. Další písemná zmínka o obci Zlatina, tentokráte již s bližším určením jako Zlatina Maior (větší Zlatina) v listině Markraběte Moravského Přemysla Otakara II. ze dne 14. 9. 1249 byla připsána obci Slatinice. V této listině odkazuje jistá ("Matrona") Střezna část svého majetku v naší obci klášteru sv. Petra v Olomouci. V dalších písemných zprávách pokud se objevuje jméno Zlatina již má rozlišení, a to Zlatina Maior (větší) Slatinice a Zlatina Parva (menší) Slatinky. Z toho plyne, že skutečně historicky první písemnou zprávou o naší obci je ta, co se uvádí ve výše uvedené listině z roku 1249.

Turistika

Přírodní léčebné lázně Slatinice
Slatinické lázně také nazývané "Hanácké Píšťany" leží v úrodné rovině na úpatí Malého Kosíře. Historické kořeny lázní sahají až do 16. století s prvními písemnými záznamy o léčbě sirnými prameny Vladyky Šimona z Nadějova.

Zdrojem pro slatinická zřídla jsou atmosferické srážky zachycené slepenci, drobami spodního karbonu a devonskými vápenci, které přitékají krasovými dutinami a puklinami. V současné době je lokalita známá vývěrem sirovodíkových vod a prameny: sv. Václav pod sokolovnou, hloubka vývěru 165 m, sv. Vít u Zdráhalového, hloubka vývěru 150 m, Zdeněk ve mlýně, hloubka vývěru 13,4 m, sv. Jan u koupaliště, hloubka vývěru 160 m s teplotou vody v průměru 16 °C a dalším vývěrem u ubytovny Hanačka s hloubkou 289 m, který je uzavřen. V roce 1974 dostaly lázně statut moravských lázní.

Čtyřista let jsou záznamy v lékařských knihách o významu zdejších léčivých pramenů, kdy slavný lékař Tomáš Jordán z Klasenburku v roce 1580 popsal léčivost sirnaté vody. Imponující je však i tradice skutečné lázeňské péče, která se ve Slatinicích poskytuje již 300 let. Na místě dnešní hlavní budovy (Morava) byly lázně zřízeny kolem roku 1679, ovšem léčivý pramen byl popsán již v roce 1545.

Lázeňský objekt dal roku 1792 postavit Alois Josef Lichtenštejn. Podle informací památkářů je slatinická budova nejstarší zachovalou na Moravě . A to i přesto, že na moravském území lze najít i starší lázeňská místa, jako např. Luhačovice, či Velké Losiny, kde ovšem byly tamní lázeňské budovy v průběhu let různě přestavovány. Další budovy sloužící dnes k ubytování rozšířily lázeňský areál v letech 1939, 1942, 1980 (Hanačka, Mánes I a Mánes II).

Základem lázeňské léčby jsou sirovodíkové koupele o teplotě 35 - 38 °C (silné sirnato-železité prameny mají nejvyšší radiovou emanaci z moravských lázní). Přírodní léčbu doplňují elektroléčby, krátkovlnná diatermie, procoinová iontoforéza, ultrazvuk, horské slunce, pulsní magnetoterapie, parafinové zábaly, perličkové koupele i podvodní masáže. V roce 1998 přibyla ještě uzavřená uhličitá léčba. Důležitá je i pohybová léčba - léčebný tělocvik. Cvičí se pod vedením odborných rehabilitačních pracovnic, individuálně i v malých skupinách. Účinný je zejména tělocvik v krytém bazénu s minerální vodou.

Slatinické léčebné procedury umožňují pacientům velice úspěšnou léčbu chronických nemocí pohybového ústrojí, jde o nemoci z opotřebení kloubních chrupavek (arthrózy), degenerativní změny na páteři (vertebrogenní bolestivé syndromy) nebo o nemoci zánětlivého původu (záněty kloubů, Bechtěrejevova nemoc), řídnutí kostí (osteoporóza), kloubní i mimokloubní revmatismus. Mnoho pacientů dochází po operaci velkých kloubů, zejména po totálních náhradách kloubů kyčelních a kolenních a po úrazech pohybového ústrojí s omezením pohyblivosti a v rámci předoperačních příprav.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.slatinice.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA