Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svésedlice

Obec Svésedlice leží 12 km východně od města Olomouce, v nadmořské výšce okolo 280 m. Ve středu návsi stojí kaple, která tvoří prostorovou dominantu. Zástavba zemědělských usedlostí má charakteristický ráz hanáckého osídlení. Obcí protéká potůček Beroňka, na kterém jsou vybudovány přehrada a rybník. Obcí vede cyklistická "Jantarová stezka" značená č. 5. Novodobou dominantu obce tvoří 45 m vysoký stožár s vysílačem Eurotel. Obec Svésedlice je členem sdružení obcí v rámci mikroregionu "Bystřička".

První zmínka o osadě je již z roku 1370. Od roku 1389 až do roku 1848 patřila obec olomoucké kapitule a potom se tehdy nazývané Svisedlice nebo Svísedlice staly součástí olomouckého okresu. Svésedlice jsou Svésedlice až od roku 1918. Za německé okupace to byly Swisedlitz.

Nejstarší památka ve vsi je smírčí kříž z roku 1547. Nachází se před bývalou školou, kde je v současné době obchod, byt a společenský sál.

Další významné stavby: kříž před kaplí Svatého Tomáše a Františka (1855), kaple Svatého Tomáše a Františka (1898), bývalá škola (1902), hasička a Obecní úřad (1965) a telefonní budka (1996).

V novodobé historii je jeden z nejvý- znamnějších roků rok 1921, kdy k nám byl zaveden elektrický proud a rok 1996, kdy byla ukončena plynofikace.

Při slučování obcí Svésedlice připadly k Přáslavicím a později k Velké Bystřici. Od 24. 11. 1990 jsou Svésedlice opět samostatnou obcí.

V současnosti se nedaleko obce staví rychlostní komunikace R35 z Liberce do Lipníka nad Bečvou. Předpokládané dokončení stavby je v roce 2002. Společně s plánovanou dálnicí D47 bude plnit významnou funkci v severojižním spojení Ostrava - Brno.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.svesedlice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA