Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svésedlice

Obec Svésedlice leží 12 km východně od města Olomouce, v nadmořské výšce okolo 280 m. Ve středu návsi stojí kaple, která tvoří prostorovou dominantu. Zástavba zemědělských usedlostí má charakteristický ráz hanáckého osídlení. Obcí protéká potůček Beroňka, na kterém jsou vybudovány přehrada a rybník. Obcí vede cyklistická "Jantarová stezka" značená č. 5. Novodobou dominantu obce tvoří 45 m vysoký stožár s vysílačem Eurotel. Obec Svésedlice je členem sdružení obcí v rámci mikroregionu "Bystřička".

První zmínka o osadě je již z roku 1370. Od roku 1389 až do roku 1848 patřila obec olomoucké kapitule a potom se tehdy nazývané Svisedlice nebo Svísedlice staly součástí olomouckého okresu. Svésedlice jsou Svésedlice až od roku 1918. Za německé okupace to byly Swisedlitz.

Nejstarší památka ve vsi je smírčí kříž z roku 1547. Nachází se před bývalou školou, kde je v současné době obchod, byt a společenský sál.

Další významné stavby: kříž před kaplí Svatého Tomáše a Františka (1855), kaple Svatého Tomáše a Františka (1898), bývalá škola (1902), hasička a Obecní úřad (1965) a telefonní budka (1996).

V novodobé historii je jeden z nejvý- znamnějších roků rok 1921, kdy k nám byl zaveden elektrický proud a rok 1996, kdy byla ukončena plynofikace.

Při slučování obcí Svésedlice připadly k Přáslavicím a později k Velké Bystřici. Od 24. 11. 1990 jsou Svésedlice opět samostatnou obcí.

V současnosti se nedaleko obce staví rychlostní komunikace R35 z Liberce do Lipníka nad Bečvou. Předpokládané dokončení stavby je v roce 2002. Společně s plánovanou dálnicí D47 bude plnit významnou funkci v severojižním spojení Ostrava - Brno.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.svesedlice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA