Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strukov

Vesnička leží na břehu řeky Tepličky v rovinaté krajině úrodné Hané, je vzdálená jen asi 10 km na jih od města Uničova. Obec byla založena v roce 1789 na pozemcích bývalého žerotínského panského dvora, který v té době patřil augustiniánskému klášteru ve Šternberku. Po zrušení většiny klášterů (na základě dekretu Josefa II.) zůstala řada volných pozemků i v okolí Žerotína, proto zde na konci 18. století vznikla malá osada.

Původní název Strokanice (německy Strokowitz), který se používal až do roku 1880, byl zřejmě odvozen od jména úředníka, který pozemky přiděloval. V letech 1960 - 1990 byl Strukov sloučen se sousedním Žerotínem.

Dnes je opět samostatnou obcí.

K památným objektům patří zejména smírčí kříž z 16. stol., kamenná zvonice z roku 1852 a socha sv. Jana Nepomuckého, patrona a ochránce obce, jemuž jsou každoročně zasvěceny také tradiční hody.

Chloubou Strukova je nový obecní úřad, jeho prostory slouží rovněž ke společenským a kulturním akcím. Vedle sportovišť a udržovaného dětského hřiště si mohou obyvatelé i návštěvníci příjemně odpočinout v nově vybudovaném biocentru u rybníka.

Strukov je rodištěm významného moravského historika prof. PhDr. Františka Hrubého.

Obyvatelé Strukova jsou široko daleko pověstní svými přezdívkami, takže je podle vlastních jmen v obci ani nenajdete. Tato tradice zde žije již od starostování pana Jakuba Hrubého, kterému nikdo jinak neřekl než Veveřica (prý byl velmi pracovitý a vstával na pole se slepicemi). A co další přezdívky? Posuďte sami: Tauzn, Mrkva, Kokáč, Arimatej, Achil, Kartáč, Džohinek, Ašiček, Stalin, Gorny, Jidáš či Šprdlečka.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://unicovsko.cz/mikroregion/strukov.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA