Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Náměšť na Hané

V České republice existují pouze dvě sídla, která nesou název Náměšť. Pouze jedna Náměšť leží na Hané  - na říčce Šumici.

První písemná zmínka o obci pochází ze Zdíkovy listiny v roce 1141. Městys Náměšť na Hané se může pochlubit tím, že na jejím katastru naleznete tři středověká sídla: hrad, Dolní zámek (dnes sladovna) a Horní zámek. Lidé, kteří mají rádi přírodu jistě navštíví přírodní rezervaci Terezské údolí. Milovníci hudby určitě přijedou do Náměště  na Hané na folkový festival Zahrada či koncert rockové hudby Drátofest.

Dne 22. 2. 2007 převzala starostka Mgr. Marta Husičková a místostarosta Ing. Antonín Kurfűrst z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Miloslava Vlčka dekret, který obec Náměšť na Hané stanovuje městysem. Titul byl navrácen obci na základě § 3 odst. 4 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s § 29 odst. 3) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů s účinností od 23. ledna 2007.

Historie obce
Krajina v místech dnešní Náměště na Hané byla poměrně velmi hustě osídlena již v pravěku. Z téměř každého pravěkého období (starší, mladší, pozdní doba kamenná, doba bronzová, doba železná) se zde našly zbytky pobytu pravěkých lidí.

Nejdůležitější pravěká lokalita na Náměšťsku neleží přímo ve vesnici, ale na kopci Rmíz vypínajícím se nad Terezským (Laškovským) údolím. Je to eneolitické výšinné sídliště lidu kultury nálevkovitých pohárů (2. polovina 4. tisíciletí před Kristem), později lidu kultury kanelované (1. polovina 1. tisíciletí př. Kristem). Jedná se o jedno z nejvýznamnějších výšinných sídlišť pozdní doby kamenné ve střední Evropě.

Další pozoruhodnou pravěkou lokalitou, dnes zčásti zastavěnou, je trať Valník. Na Valníku se našly téměř všechny známé moravské kultury jdoucí až do slovanského osídlení doby hradištní. Z doby římské máme v Náměšti doloženy nálezy římských mincí císaře Marka Aurelia (161 - 180 po Kristu) a Filipa Araba (244 - 249 po Kristu). Příchod prvních Slovanů na naše území někdy počátkem 6. století ovlivnil zdejší osídlení již trvale. V Náměšti je přítomnost prvních Slovanů zachycena nálezy z výše zmíněného Valníku.

Turistika
Cestujete rádi po České republice? Chcete poznat místa, která Vás zaujmou klidem, čistým vzduchem, nepoškozenou přírodou? Odpověděli-li jste si na obě otázky "ano", určitě přijeďte k nám do Náměště na Hané. Přivítá Vás Přírodní rezervace Terezské údolí.

Doporučujeme návštěvu Zámku Náměšť na Hané se sbírkou historických kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů, určitě Vás zaujme jedna z největších sbírek historických dětských kočárků.
A zároveň Vám doporučujeme projít celou Náměští a seznámit se s galerií v přírodě.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.namestnahane.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA