Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drahanovice

Obec Drahanovice se nachází na úpatí drahanské vysočiny, z jižní strany pod lesy Velkého Kosíře, v současné době vyhlášeného přírodním parkem, ze západní strany je obepínána přírodním parkem Terezské údolí. Dosahuje nadmořské výšky 265 m n. m. Středem vesnice protéká potok Zlatá stružka, jehož prameniště je vyhlášeno významným krajinným prvkem.

První zmínky o obci se datují od r. 1322 a jsou zde dochovány vzácné historické památky. Dominantou těchto památek je pozůstatek gotické tvrzní věže - „Černá věž“ a zvonice kostela sv. Jakuba Většího.

Obec Drahanovice má výjimečnou kvalitu historickou, estetickou, ale i biologickou. Samotná obec s nejbližším okolím je situována ve výhodném prostředí, které bylo osídleno v dávných dobách, o čemž svědčí archeologické nálezy, které potvrzují osídlení v kraji pod Kosířem.

Obec je utvořena z dalších částí, tj. Ludéřova, Střížova, Kníniček a Lhoty pod Kosířem a má 1648 obyvatel.

Zajímavosti

Park za cukrovarem v Drahanovicích
Je registrován jako významný krajinný prvek. Cílem ochrany je zachování významného krajinného prvku, historického parku, se sbírkou významných domácích i exotických dřevin/jinam dvoulaločný, tis, lípy, duby, buky, jasany, platan, kaštan/, s nezanedbatelnou funkcí refugia řady druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů, včetně ohrožených druhů, např. lyska černá (Fulica atra), ropucha obecná (Bufo bufo) a skokan štíhlý (Rana dalmatina).

Přírodní park Velký Kosíř o rozloze 7,03 km se rozkládá na katastrálních územích Slatinice, Drahanovice, Kníničky, Lhota pod Kosířem a plynule navazuje na hodnotné území v okrese Prostějov. Posláním přírodního parku je zachovat ráz krajiny typický soustředěnými přírodními, estetickými a krajinnými hodnotami s předpoklady koexistence rekreačních funkcí, přiměřeného

Historie   
Drahanovice se poprvé připomínají r. 1322. Jako samostatný statek dlouho patřil drobné šlechtě, jejíž někteří příslušníci se psali z Drahanovic. Vratislavu Bernardu Drahanovskému ze Stvolové byly Drahanovice po Bílé hoře konfiskovány a v následující době často měnily majitele. Roku 1724 připadly k panství v Čechách pod Kosířem a k němu náležely až do zrušení patrimoniální správy.

Německý název obce byl Drahanowitz. Místní části obce mají tyto názvy: Hájenka /Lusthós/, Na Nové, Na dědině, Na horce, V Přemyslovicích, Lázinka, V chaloupkách, Na zábraní.

V červnu 1960 připojena obec Lhota pod Kosířem. V roce 1900 zde byla četnická stanice a pošta, v roce 1928 zde byla i železniční stanice. Největším podnikem v obci byl cukrovar, který byl založen v roce 1861 za hraběte Augusta Sylva-Tarouccy. V jeho držení byl do roku 1870, kdy přešel do vlastnictví „Aktiengessellschaft der k.k.priv. Zuckerfabrik in Drahanowitz“.

Počátkem 20. stol. došlo k utvoření Akciové společnosti rolnického cukrovaru na Drahanovicku. Tato společnost r. 1914 od barona Kleina, který byl hlavním účastníkem společnosti, cukrovar vykoupila pod názvem Rolnický akciový cukrovar v Drahanovicích. V roce 1945 přešel podnik pod národní správu a v roce 1947 byl znárodněn. V současné době je provoz cukrovaru zrušen a celý objekt je v konkurzu.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.obecdrahanovice.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA