Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohuňovice

Obec Bohuňovice leží přibližně 10 km od města Olomouce a 7 km od města Šternberk. Rozkládá se na třech katastrech Bohuňovice, Moravská Loděnice a Trusovice, což jsou také názvy vesnic, z nichž Bohuňovicez vznikly sloučením v roce 1960.

První zmínka o obci Bohuňovice se datuje rokem 1078.

V obci trvale bydlí více než 2 300 obyvatel, převážně v rodinných jedno až dvou generačních domech. Obcí prochází železniční trať č. 290 (Olomouc - Šternberk - Šumperk), která zabezpečuje základní dopravní obslužnost. V obci je asi 10 km místních komunikací a 4 km komunikací III. tř. spojující obec se sousedními obcemi Štarnov a Hlušovice.

Stručný přehled dějin obce Bohuňovice
První písemně doložený záznam o existenci obce Bohuňovice sahá až do 11. století. Zmínka o naší obci se objevuje v základní listině kláštera Hradisko, která byla sepsána knížetem Ottou a jeho manželkou Eufemií a odevzdána prvnímu opatovi kláštera Janovi 3. 2. 1078. V listině se píše, co olomoucký kníže ze svého majetku daroval klášteru. Jsou zde uvedeny vesnice, popluží, nevolníci a jiné důchody, věnované zakládanému klášteru.

Mezi mnoha obcemi, povinovanými klášteru poplužími, jsou jmenovány také Bohuňovice (dobový název zněl Bunoviczi) s povinností dvou popluží. Bohuňovice se tak staly na dlouhou dobu majetkem kláštera Hradisko.

V 16. století existoval ve vsi dvůr, v okolí byl zřízen rybník a byla zde i fara. První škola byla v obci doložena už roku 1660.

Roku 1784 byl klášter na Hradisku zrušen a Bohuňovice i s jinými obcemi přešly do státní správy. Od roku 1848 patřily Bohuňovice k okresu Šternberk. Pouze za nacistické okupace v letech 1939 - 1945 byly jako čistě česká obec vypuštěny ze záboru a přiděleny k okresu Olomouc.

Od 19. století Bohuňovice stále více nabývaly na svém významu a v mnoha směrech se stávaly centrem pro své okolí. Postupně přibývaly nové stavby. V roce 1868 byla postavena budova železniční stanice na železniční trati Olomouc - Šternberk, procházející katastrem obce. Železniční trať byla budována v letech 1864 - 1867. V roce 1869 vznikl v Bohuňovicích peněžní ústav s názvem Rolnická záložna. Roku 1872 byl zřízen poštovní úřad.

Ve druhé polovině 19. století se začala výrazněji rozšiřovat spolková činnost. Roku 1885 byl založen důležitý spolek Sbor dobrovolných hasičů. Na počátku 20. století bylo za významnou událost považováno postavení sokolovny v Moravské Loděnici v roce 1913. V době l. světové války v letech 1914 - 1918 narukovalo v Bohuňovicích celkem 98 mužů a Trusovicích činil počet narukovaných 61.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.bohunovice.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA