Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bystrovany

Bystrovany leží v rovině pod posledním výběžkem Jeseníků na obou březích řeky Bystřice, asi 6 km východně od krajského města Olomouc. Její význam je dán charakterem a polohou ve vztahu k přírodnímu prostředí, okolním obcím a výbornou dopravní dostupností.

Podle prvního písemného dokladu z r. 1277 byla vesnice majetkem kláštera Hradisko. V roce 1975 došlo k přičlenění obce k městu Olomouci. Od 1. 1. 1993 bylo nadpoloviční většinou občanů v referendu odhlasováno osamostatnění Bystrovan.

Historie  
Naše obec leží v rovině pod posledními výběžky Jeseníků asi 4 km od Olomouce. Do konce 19. století se rozprostírala jen po pravé straně řeky Bystřičky (úředně Bystřice) a teprve začátkem 20. století se započalo se stavbou na levé straně řeky a od školy na sever.

Podle všech předpokladů, byly Bystrovany před rokem 1277 majetkem králů českých a markrabí moravských. Nasvědčuje tomu také závazek Bystrovan, ačkoliv byli poddáni klášteru Hradisku, museli vozit seno a dříví purkrabí olomouckému. Za války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem předal Matyáš roku 1473 Bystrovany městu Olomouci. Podle dokladů docházelo k soudním sporům o Bystrovany mezi Olomoucí a klášterem Hradisko a teprve roku 1531 byl spor vyrovnán tím, že Olomouc zaplatila 200 kop grošů a tím získala trvalé držení Bystrovan až do roku 1848, kdy se stala samostatnou obcí olomouckého okresu.

Do roku 1535 bylo v Bystrovanech dědické fojtství asi 80 jitry pozemků na parcelách č. 19 a 20. Fojt byl muž samostatný, jež mohl v obci v rámci své pravomoci povolit usazení řemeslníků. Sám byl osvobozen od roboty, avšak musel posílati na robotu ostatní občany. Byl také soudcem v menších rozepřích. Další jeho povinností bylo v čase válečném účastnit se bojů, nebo schopnou osobou se nechat zastupovat na své náklady.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.bystrovany.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA