Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lutín

Památky
V obci jsou dvě nemovité kulturní památky v okrese Olomouc s celostátním významem. Jedná se o sochu anděla na křižovatce silnic do Třebčína a Slatinic a kapli sv. Floriána u silnice do Olšan u bývalého vojenského skladiště (Magacíny). Další památkou je kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Nejcennější gotické památky – kamenná Pieta z počátku 15. století, dřevěné sochy Madony s děťátkem z poloviny 15. století a Madony se svatozáří z poloviny 16. století jsou od počátku 60. let umístěny v zabezpečených výstavních prostorách hradu ve Šternberku.

Socha anděla
Socha se nachází v západní části obce u rozcestí silnice do Slatinic a Třebčína, parc. č. 523. Stojí na mohutném zděném hranolovém podstavci se soklem, ukončeným profilovanou římsou. Je osazen nízkým podstavec zdobeným kartuší s rokajem. Nad ním kamenná socha klečícího anděla s velkými křídly, držícího v rukách vysoký kovový kříž. Na zděném podstavci vzadu v čtvercové vpadlině nápis: "Postaveno nákladem obce L.P. 1898."
Na zadní straně soklu nad kartuší letopočet 1788 a pod ní v rozích kryptogram O: /L : F:/.

Kaple sv. Floriána
Kaple se nachází na jižním okraji obce, asi 100 metrů vpravo od silnice do Olšan, parc. č. 366. Volně stojící kaple je vybudována na čtvercovém půdorysu s obloukovým závěrem. Nad vstupem se segmentovým záklenkem se vypíná trojúhelníkový štít. Fasáda, ukončená profilovanou oběžnou římsou, byla členěna hladkými pilastry s římsovými hlavicemi.

Nad kaplí se vypíná polygonální věžička, po obvodu prolomená půlválcovými nikami s konchami, ukončená dřevěnou polygonální lucernou a plechovou cibulovou střechou. Makovice i vrcholový kříž dnes chybí. Polygonální lucerna je opatřena zbytkem dřevěných žaluzií. V interiéru, zaklenutém konchou, je zachován zbytek zděného oltáře s dřevěnou menzou.

Přední stranu oltáře prolamuje mělká obdélná vpadlina. Mobiliář ani zvon se nedochoval. Odstraněna byla také vstupní ozdobná mříž. Kaple je chráněnou kulturní památkou, zapsanou ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek. Pochází z první poloviny 19. století a je typologicky ojedinělým dokladem pronikání empírové architektury do drobných rustikálních sakrálních staveb. Bohužel,  kaple se v současné době nachází v havarijním stavu. V budoucnu je však možná její rekonstrukce.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie
Kaple byla postavena v roce 1756,  rekonstrukce proběhly v letech 1930 a 1999.

Slavnostní vysvěcení kaple Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie v Lutíně proběhlo 27. srpna 1999. Byla to velká slavnost. Po více jak půl roku trvající opravě byla místní kaple zpřístupněna veřejnosti a začala znovu plnit svůj účel. Oltář slavnostně vysvětil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner a koncelebrovali i P. Petr Gatnar, arcibiskupův sekretář, P. Antonín Ptáček, P. Eduard Krumpolc, P. Oldřich Ulman a jáhen Ing. arch. Tomáš Černoušek. Mezi pozvanými hosty byl též Ing. Jan Březina, přednosta Okresního úřadu Olomouc, zastoupený Mgr. Marií Mazánkovou, vedoucí kanceláře přednosty, zástupci zhotovitelů, starostky a starostové z obcí mikroregionu, Obecní rada a zastupitelstvo Lutína a zástupci věřících. Pěvecký sbor při obřadu řídil P. Josef Olejník. Mše byla sloužena v kapli za hojné účasti jak lutínských občanů, tak obyvatel okolních obcí.

Byla to vzácná příležitost, zvláště pro naše starší spoluobčany, spatřit na vlastní oči arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského Mons. Jana Graubnera v naší obci.

Kostel sv. Floriána
Mezi památky regionálního a místního významu patří i kostel sv. Floriána v Třebčíně. Zajímavostí je i pomník obětem světových válek z r. 1928 kde ženská figura je prací sochaře Julia Pelikána.

Přírodní zvláštnosti v okolí nejsou, je snad možné jen připomenout, že na návrší za „Magacínou“ byly zjištěny zbytky dřívějšího osídlení.

Hlavní cyklotrasy jdou i mimo obec, ale tím, že silnice vedou z obce do sedmi směrů, je bohaté spojení využívané též cyklisty a to značně do lázní ve Slatinicích.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.lutin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA