Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pňovice

Historie
V okolí Pňovic je archeologické naleziště z období neolitu, halštatu, středověku i novověku. Byly zde nalezeny broušené intarsie a keramika platěnické kultury. Nálezy jsou uloženy v olomouckém muzeu.

První písemná zmínka je z roku 1249, kdy na tehdejší tvrzi sídlil Oneš z Pňovic a jeho syn Blud, kteří zřejmě patřili k zemanské šlechtě.

V 2. polovině 14. století se vesnice stala majetkem pánů ze Sovince. Ti zde založili pňovskou větev, z které Jan Pňovský ze Sovince se stal hejtmanem města Litovle.

V 16. století přeměnou bažinaté na ornou půdu založil Herolt Pňovský pět rybníků v okolí vesnice. Ty zde byly až do počátku 19. století, dnes v oblasti není ani jeden.

Překvapivá skutečnost je, že se za posledních sto let téměř nezměnil počet obyvatel. (rok 1900 – 822; rok 2000 – 844 obyvatel)

Poloha
Pňovice je středně velká obec venkovského charakteru, ležící mezi městy Šternberkem a Litovlí a Uničovem. 25 km severně od krajského města Olomouce.

Obec leží v údolní nivě řeky Moravy a její rovinatou lužní a zemědělskou krajinou s hojným počtem říček. Katastr obce leží částečně v Chráněné krajinné oblasti „Litovelské Pomoraví“ s významnýmí přírodnímí hodnotami a zdroji pitné vody.

Územím protéká okrajově řeka Morava a historickým centrem Pňovic řeka Oskava.

V současném období se formuje sdružení obcí, zvané Uničovsko, zahrnující převážně obce v povodí řeky Oskavy. Spojuje je společný zájem o ochranu území před povodněmi a hospodářská i sociální problematika.

Kulurní památky
• Archeologické naleziště z období neolitu, halštatu, středověku i
novověku v okolí obce.

• farní kostel sv. Václava - klasicistní jednolodní kostel z roku 1771

• fara č. p. 56, u kostela z roku 1773

• socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860

• litinový kříž za obcí, u silnice do Strukova z roku 1831

• kamenný kříž - v polích východně za obcí z roku 1867

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.pnovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA