Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loučany

Tuto malou, velmi hezkou vesničku protékanou říčkou Šumicí najdeme poblíž Náměště na Hané, 14 km západně od Olomouce. Leží tedy ještě v rovině, přesně ve výšce 236 m n. m. Má 220 domů a byla založena již v roce 1141, kdy je o ní první zmínka v listině olomuckého biskupa J. Zídka.

Přes drobnost vísky zde nalezneme několik historických památek. V centru obce kapli sv. Floriána a Isidora z roku 1724, která byla opravena 1934. Dále stojí na loučanském hřbitově kříž s korpusem Ukřižovaného Krista z roku 1818, v zatáčce silnice vedoucí do Těšetic pak sloup se sochou sv. Floriána a s reliéfem Panny Marie Bolestné – také z roku 1818. U silnice vedoucí k Náměšti na Hané najdeme sloup se sochou Jana Nepomuckého s reliéfem Krista na hoře Olivetské, který má po stranách německé nápisy a letopočty 1818 a 1883.

Z dnešního kulturního života zmiňme květnové hody, slavené na sv. Floriána, při jejichž příležitosti obchází v neděli ráno celou vesnici muzika, která u každého domu zahraje jeho obyvatelům na přání.
Z místních rodáků jmenujme Jakuba Stejskala nazývaného „loučanský Cimbura“ pro jeho sílu a ochotu vždy pomoci. Byl to herec, který se výrazně podílel na vzniku a rozvoji kultury v obci.

Z historie obce
Na obecní pečeti Loučan je vyobrazena husa s rozepjatými křídly – husa zde není symbolem hlouposti, ale naopak se připomíná jako ochránce rodu.

Ve 14. století patřily Loučany klášteru v Dolanech, v 15. století pak kartuziánům. V roce 1525 obdržela dědina samosprávní moc a pravidla samosprávy byla sepsána ve formě „selského zřízení“, které se zachovalo v opise v gruntovní knize z roku 1526. Je to nejstarší gruntovní kniha v dřívějším olomouckém kraji a nyní je uložena ve státním archívu v Brně. V 17. století byly Loučany zcela vyrabovány vojskem a samostatnou obcí se staly v polovině 19. století, kdy bylo zrušeno poddanství.

Po roce 1989 došlo k osamostatnění Loučan a odtržení od Náměště na Hané.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregionlitovelsko.cz/obec/loucany/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA