Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doloplazy

Doloplazy leží v jihovýchodní části okresu Olomouc, resp. Olomouckého kraje při hlavním tahu z Olomouce na Lipník nad Bečvou a Ostravu. Od krajského města je obec vzdálena 12 km.

Při posledním sčítání lidu v roce 2001 měly Doloplazy 1199 obyvatel, podle údajů z roku 2004 už 1235 obyvatel, z toho 626 žen a 609 mužů (ČSÚ).

Nadmořská výška je stanovena na 298 m a katastrální plocha o rozloze 804 ha (2003) je tvořena Tršickou pahorkatinou, která je součástí Nízkého Jeseníku. Valná část této výměry připadá na ornou půdu, menší na lesy.

Úrodná půda umožňuje pěstování obilnin (ječmen, pšenice), okopanin a chmele. Vesnice leží na pramenech říčky Týnečky, z nichž jeden obcí protéká. Severovýchodní hranici tvoří svým tokem říčka Olešnice. Obcí prochází silnice 2. třídy č. 436, která je spojnicí východní části okresu Olomouc s Přerovem.

Historie obce
V historických pramenech se jméno vesnice objevuje poprvé v roce 1228, daleko dříve, než vesnice stejného názvu na Kojetínsku. Za feudalismu byly Doloplazy vždy samostatným statkem a až do roku 1719 náležely k panství velehradského kláštera, později byly drženy u úřednické šlechty.

V roce 1233 moravský markrabě Přemysl, syn českého krále Václava I. daroval cisterciánskému klášteru v Langheimu v Rakousích ves Doloplazy v Olomouckém kraji. To znamená, že ves stála již před tímto datem. Langheimský opat zanedlouho prodal Doloplazy za 100 hřiven stříbra dalšímu klášteru, tentokrát na Velehradě. Doloplazy stále neměly dlouhodobého majitele. Byly prodány i bratrovi českého krále Václava Janovi za 60 hřiven stříbra.

K rodu doloplazských zemanů patřil i Václav z Doloplaz, který koupil několik dalších vesnic v okolí a založil Velkobystřický statek. Dále připomeneme některé doloplazské památky, např. kamenný sloup z roku 1679 a kříž u hřiště. Dominantu Doloplaz tvoří kostel z roku 1896.

Asi největší společenský a kulturní rozkvět zažily Doloplazy v období před 1. světovou válkou, kdy v obci působil spolek, který zřídil první veřejnou knihovnu v obci, převzal i konání ochotnických divadelních představení a rozvíjel další kulturní činnosti. Rozsáhlou činnost rozvíjel doloplazský dobrovolný hasičský sbor, založený v roce 1892. Do dnes je sbor dobrovolných hasičů významným sdružením, mající úspěchy v celém kraji. V roce 1912 zde byl založen Sokol. Po založení ČSR, o kterém se v Doloplazích dozvěděli 29. října 1918 dopoledne, se konaly první obecní volby, a to v červnu 1919.

Druhá světová válka znamenala stagnaci a omezování, ale nikdy nebyla na vesnicích tak krutá, jako ve městech. I občané Doloplaz se podíleli na partyzánském boji a k osvobození došlo hned ráno 8. května 1945.

Po roce 1948 došlo k postupné socializaci české společnsti, stejně tak zasáhla i Doloplazy. Za války zakázaný Sokol se nyní změnil v tělovýchovnou jednotu - TJ Sokol, vznikl Československý svaz mládeže, a v roce 1957 založeno JZD. V roce 1974 byla obec připojena k Tršickému obvodu. V 90. letech došlo k opětovnému osamostatnění obce.

Okolí Doloplaz
Obec Doloplazy sousedí na severu s Daskabátem a Kocourovcem, na jihu s Tršicemi a Vacanovicemi, na západě se Svésedlicemi, Přáslavicemi a Čechovicemi.

Doloplazy leží v zemědělské, neprůmyslové oblasti, proto je jednou z předností čisté životní prostředí. Jako první je třeba zmínit nedaleký les Bělá, ideální místo pro odpočinek uprostřed přírody. Jeho součástí je Tršická přehrada - přesto že slouží jako závlahová zásobárna vody, byla dříve hojně vyhledávaná v horkých letních dnech. Dnes už tolik neláká, ale je tu k nalezení o to větší klid a soukromí. V okolí přehrady vyrostla chatová oblast Olešnice, pojmenovaná po přehrazené říčce, často využívané k chytání pstruhů.

V poslední době se rozvíjí turistický ruch v nedaleké oblasti vojenského prostoru Libavá. Neznámá krajina, dlouhé roky úplně nepřístupná se po pádu totality začala z části otvírat. Skrývá mnohá turisticky atraktivní místa, která snad v budoucnosti začnou zvát k objevování.

Okolní příroda samozřejmě láká k cyklistickým a pěším výletům, které je možné v létě spojit s plaváním v přehradě nebo nedalekém lomu. Stejně tak v zimě je tu mnoho příležitostí pro výlety na běžkách a bruslení na zamrzlých rybnících.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.doloplazy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA