Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přáslavice

Přáslavice jsou jednou z nejstarších obcí na Olomoucku. První písemné zmínky jsou z roku 1131. Obec leží SV směrem od Olomouce. Jsme první vesnicí ve směru Olomouc - Lipník nad Bečvou.

Výstavba dálnice Lipník - Slavonín změnila celé okolí obce, které je protkáno mosty a nadjezdy. V blízkosti obce vede dálniční přivaděč, v současné době se buduje dálnice.

K Přáslavicím patří osada Kocourovec - vzdálená 2 km směrem na Lipník. Z Kocourovce 1 km směrem na SV jsou vojenská kasárna Hanáckého pluku. 73 mechanizovaný prapor je vševojskový taktický útvar pozemních sil Armády České republiky. Historie a tradice praporu mají kořeny v období ukončení 30leté války, kdy v roce 1655 vznikl v braniborském městě Treplow pěší pluk, který byl o 262 let později nazván "Hanáckým". Prapor patří při plnění výcvikových úkolů k nejlepším součástem pozemních sil. Je určen k plnění taktických úkolů v sestavě 7. Mechanizované brigády nebo samostatně.

V současné době je obec ve sdružení Mikroregion Bystřička. Přispívá to ke společnému řešení ekologických a sociálních problémů.

Krajina, v níž leží naše obec, byla už obydlena před 5.000 - 2.000 lety př. Kristem. Svědčí o tom archeologické vykopávky prováděné při výstavbě dálnice.

První písemné zmínky o naší obci jsou z roku 1131, kdy se o Přáslavicích zmiňuje listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka (syna kronikáře Kosmy). Obec tehdy podléhala kapitule biskupského kostela. Základním zdrojem obživy byla půda. Kromě odvodů biskupskému panství, museli majitelé půdy odvádět desátky i děkanovi ve Velké Bystřici, protože Přáslavice neměly nikdy vlastní kostel. Zdravotní a sociální poměry byly velmi špatné.

Velký vliv na rozvoj obce měla první i druhá světová válka. Životní zkušenosti doma i na frontách přispěly k posílení vlasteneckého uvědomění. Hrálo se velmi dobré ochotnické divadlo, velkou činnost vyvíjel Sokol a hasiči. Před II. světovou válkou byli v Přáslavicích lidovci, soc. demokraté, národní socialisté a komunisti.

V roce 1950 - 1960 se obec rozrostla o vojenské sídliště. Znamenalo to nejen rozšíření obce, ale i výstavbu obchodu, ordinace lékařů, obec se dočkala MŠ a rozšíření počtu tříd ve škole /ze 3. tříd - 6. tříd a ŠD/.

Největší stagnaci zaznamenala obec v době desetiletí integrace s Velkou Bystřicí. V roce 1990 jsme se osamostatnili a obec dosáhla rozmachu. Po celou dobu 1948 - 89 měla v obci hlavní vliv KSČ. Byla utlumena činnost lidovců, v NF pracovala TJ Sokol, požárníci, zahrádkáři, ČSČK a ČSŽ.

V roce 1990 zrušil činnost ČSŽ, obnovili svou činnost lidovci, byla obnovena ČSSD.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.praslavice.cz, na kterých najdeted další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA