Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žerotín

Obec Žerotín leží v hanácké rovině 18 km severozápadně od okresního města Olomouce a mezi městy Šternberk, Uničov a Litovel, od každého vzdálen 10 km.

Počtem 450 obyvatel patříme mezi menší obce, kde hlavním zdrojem obživy bylo zemědělstvÍ. Dnes počet pracovníků v zemědělství se velmi snižuje a mnoho občanů dojíždí za prací do okolních měst.
Po jižním okraji obce probíhá vodní tok Teplička, který se ještě v katastru obce vlévá do řeky Oskavy.

První písemná zmínka o obci Žerotín je z roku 1131, kdy obec je majetkem olomoucké kapituly. V této listině biskup Zdík převádí část vsi Žerotín s mnoha dalšími vesnicemi od kostela sv. Petra na nově postavený kostel sv. Václava.

Později se ves Žerotín za neznámých okolností stává majetkem místního vladyckého rodu ze Žerotína. Žerotínové jsou připomínáni jako starý významný moravský šlechtický rod, který se již v době předhabsburské řadil svým jměním a politických významem mezi nejpřednější rody v zemi - Karel starší ze Žerotína, Velen ze Žerotína.

V roce 1480 žerotínové prodávají ves i s tvrzí šternberskému augustiánskému klášteru, který na místě tvrze v roce 1751 staví barokní zámek jako letní sídlo. Augustiáni zámek užívají až do zrušení řádu, tj. do roku 1784. Za napoleonských válek byl zámek využíván jako vojenská nemocnice.

V 19. století zámek vlastní soukromé osoby. Před 1. světovou válkou je velký zámecký park sil ně poničen vichřicí, jsou odvezeny 4 sochy "obrů" (sochy bohů z řecké mytologie) do Valtic a část parku je přeměněna na pole. V parku zůstává jen malý rybník a z dubu vytesaný altánek pro 4 osoby, lidově nazývaný "Koráb".

V hospodářských budovách je vybudována sladovna, která končí výrobu sladu po 2. světové válce. V 50. letech 20. století je zámek znárodněn a využívá jej místní JZD pro kanceláře a sklady. V 90. letech je areál zámku vrácen původním majitelům a dosud není plně využíván.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://unicovsko.mikroregion.cz/zerotin/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA