Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krčmaň

Obec Krčmaň se rozkládá v jihovýchodní části okresu Olomouc v mírně zvlněném terénu při hlavní silnici Olomouc - Přerov. Přes obec protéká říčka Loučka.

První zmínka o obci pochází z roku 1252.

V roce 2002 sjezdem rodáků obec oslavila 750 výročí. Společenský život na obci je vidět především zásluhou aktivních sportovců FK 97, členů TJ Sokol, školáků ZŠ a dětí MŠ při pořádání společensko-kulturních a sportovních událostí.

V této malé obci nejvíce pracovních míst poskytuje zemědělství zásluhou farmy ZD Velký Týnec a několik soukromých zemědělských malovýrobců. Rozvoj malého středního podnikání v obci je spíše v počátcích. Projekty a záměry samosprávy obce jsou především zaměřeny na dokončení základní občanské vybavenosti infrastruktury obce tj. plynofikace, kanalizace s ČOV, opravou místních komunikací a úpravou veřejné zeleně a prostranství.

V katastrálním území obce jsou tři chráněná území. Přírodní rezervace "U Strejčkova lomu", "U bílých hlín" a "Cigánské zmoly". Na vápencových skalách se vyskytuje vzácný velkokvětý koniklec, který má také obec ve svém znaku a praporu.

Památkové objekty

Socha sv. Antonína, barokní dílo z r. 1756

Kamenný kříž, lidská práce z roku 1794

Smírčí kříž, z roku 1910

Filiální kostel sv. Floriána, z roku 1865

Boží muka

Socha sv. Jana Nepomuckého

Litinový kříž

Sousoší kalvárie

Historie a současnost obce
V minulosti to malé obce neměly vůbec lehké, což platí i o současném období. O to více si ceníme práce našich předků, ale i současných obyvatel Krčmaně.

Projevem skutečné statečnosti krčmaňských občanů byla účast na:
• stavovském povstání v době třicetileté války 1618 - 1620 (1648)

• mobilizace a účast téměř všech mužů v I. světové válce (1914 - 1918). Útrapy byly velké (71 mužů posláno do války, 17 padlo, 4 zemřeli, 3 nezvěstní a byli prohlášení za mrtvé. Ze zajatých mužů jich 7 vstoupilo do čs. zahraničních legií. Z nich později dosáhl v čs. armádě nejvyšší hodnosti štábního kapitána Ludvík Hlaváč, jehož pamětní deska je umístěna na místním hřbitově).

• mobilizace a II. světová válka postihla všechny muže do 45 let, ale také odvod koní. Z Krčmaně bylo v průběhu let 1939-45 posláno na nucené práce do Německa kolem 30 občanů, někteří z nich se nevrátili např.: Mladík Antonín Konečný, který v Německu zemřel, řídící učitel Josef Chudoba byl v době heydrichiády v červnu 1942 zatčen a za týden v Brně popraven.

Dále byli věznění další občané: železniční zaměstnanec ing. Alois Strejček, jeho bratr medik Jan Strejček, cestář Josef Kelnar a Miloslav Škurek, ti se vrátili domů s podlomeným zdravím. Z řad partyzánů byl v Brně popraven 17letý Jaroslav Rozsypal. Při přerovském povstání 1. května 1945 byl gestapem zatčen a popraven krčmaňský rodák, úředník Josef Novotný. V pražském povstání 5. - 8. května 1945 padl v uniformě majora na barikádách další krčmaňský rodák Jan Žižka.

Konec válečných útrap skončilo až 8. května v odpoledních hodinách. kdy přijíždí do obce první příslušníci RA. Nadšení občanů bylo veliké, tak uvádějí "Paměti obce Krčmaň".

Naši předchůdci často vedli nerovný boj s přírodními živly. Velký požár zachvátil obec r. 1721, shořelo 12 domů, další byli v letech 1737, 1770, 1788, V roce 1863 ves zachvátil rozsáhlý požár, který zničil 30 domů a 15 stodol. Nejen požáry , ale i povodně s přívalovými dešti komplikovaly život v obci. Byly v letech např. (1743, 1774, 1832, 1835). Sucho, neúroda, hlad, cholera a jiné těžké nemoci, ale i robota a poddanství, s tím vším se museli krčmaňští předchůdci vyrovnat.

Pracovní dovednost, um a lásku k obci vyjádřili občané v postavení obecních a veřejných budov. Např. obecní kaple postavena v roce 1708, která v pozdějších letech několikrát vyhořela (r. 1744, 1863) a nakonec byl postaven filiální kostel sv. Floriána r. 1865. Roku 1871 postavena budova školy, která byla v roce 1913 přestavěna a rozšířena, další její úpravy byly v 80 letech 20. stol. a v současném období.

Orlovna, nynější sokolovna - budova obecní tělovýchovy byla postavena v letech 1910 až 1912. Také i ona prošla různými opravami, ale zvlášť výjimečnou byla rekonstrukce v letech 1982 - 1986, kde bylo odpracováno občany Krčmaně více než 21 000 brigádnických hodin. Budova hasičské zbrojnice a obecního úřadu byla postavena v letech 1956 - 1958, její rekonstrukce do současných podob proběhla na konci 90. let 20. stol.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.krcman.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA