Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šternberk

Moravské město Šternberk je zasazeno v půvabném krajinném reliéfu na úpatí Nízkého Jeseníku, 16 km severně od Olomouce. S necelými 14 tisíci obyvateli patří k menším městům České republiky, dokáže však zaujmout množstvím historických památek a malebnou okolní přírodou.

Historie města
Nejstarší zmínka o Šternberku jako městu pochází z r. 1296. Budovatelé města pravděpodobně navázali na starší podhradní osídlení gotického hradu, založeného někdy mezi lety 1253 – 1269 pány ze Šternberka. Se vznikem hradu je spjata pověst o Jaroslavu ze Šternberka, který měl v r. 1241 porazit před Olomoucí tatarské nájezdníky a zachránit tak nejen svou zemi, ale vlastně i celou západní křesťanskou civilizaci před nebezpečím z východu. Historickým jádrem této pověsti je obrana Olomouce před Kumány v r. 1253. Kumáni bojovali ve službách uherského krále Bély, válčícího s moravským markrabětem Přemyslem, pozdějším českým králem Přemyslem Otakarem II., o území vymřelých rakouských Babenberků. Obranu Olomouce tehdy skutečně řídil pan Zdeslav ze Šternberka, nazývající se podle rodového hradu v Čechách, který se v pověsti stal předlohou legendárního Jaroslava.

Výsady hrazeného poddanského města obdržel Šternberk ve 2. polovině 14. století od Alberta ze Šternberka, arcibiskupa magdeburského. Městské právo a z něho vyplývající soudní a správní autonomii získal Šternberk od své vrchnosti až v r. 1409. Výhodná poloha znamenala pro Šternberk nejen prosperitu, ale i ohrožení. Sloužil jako opěrný bod různým vojskům, jak za válek husitských v 15. století, tak i za války třicetileté v 17. století. V r. 1627 došlo k nejničivějšímu požáru v dějinách Šternberka při dobývání města, obsazeného dánskými oddíly císařským vojskem.

Pro válečné útrapy a mory docházelo postupně ke snižování počtu obyvatel české národnosti. Město bylo v 16. a 17. století dosídleno přistěhovalci z Německa a Slezska, kteří mu vtiskli německý ráz. V r. 1805, v době válek s císařem Napoleonem, se ve Šternberku, který byl dějištěm přesunů hlavních sil zúčastněných armád, sešel car Alexandr s rakouským císařem Františkem. V první polovině 19. století se ve městě rozvíjel textilní průmysl. Prosperita byla spjata s výrobou bavlněných látek. Když v letech 1861 – 1865 občanská válka v USA způsobila přerušení dovozu bavlny, došlo ke krizi výroby. Ve druhé polovině 19. století se Šternberk stal okresním městem.

Po pokusu o ustavení nezávislé provincie Sudetenland, vojensky zmařeném československou správou v r. 1918 následovalo v r. 1919 povstání německých obyvatel. Oboustranné oběti na životech demonstrantů i armády, zasáhnuvší proti nim, neblaze ovlivnily národnostní klima ve Šternberku a předznamenaly nadšený souhlas převážné části německého obyvatelstva s připojením Šternberka k říši r. 1938. Národnostní složení obyvatelstva se změnilo v r. 1945 po porážce nacismu a vysídlení německého obyvatelstva.

Rozvoj textilního průmyslu na konci 18. a v 1. polovině 19. století rozmnožil bohatství šternberských měšťanů a vyvolal stavební rozvoj Šternberka. Kolem jádra města vyrůstala od osmdesátých let 18. století nová předměstí – Světlov (Lichtenthal). Hvězdné Údolí (Sternthal), Nové Sady (Neustift), Uničovské předměstí, Sternfeld, Válečný Kopec (Wallberg) a Zámecký Kopec (Schlossberg). V r. 1850 se tyto osady spolu se starší Dlouhou Ulicí staly integrální součástí města, které se tak v podstatě rozrostlo do dnešní podoby.

Šternberk proslul automobilovým závodem do vrchu, nazvaným „Ecce Homo“. Závodní dráha byla užita již v r. 1905 pro rychlostní zkoušku v soutěži spolehlivosti Vídeň – Vratislav - Vídeň. V roce 2005 si tedy slavná trať Ecce Homo připomene 100. výročí od doby, kdy po ní vyjel první závodní automobil.
V roce 1996 / Město Šternberk si v tomto roce připomnělo 700 let od první písemné zmínky o městě / byla vydána publikace „Šternberk slovem a obrazem“, kde zájemce nalezne podrobný výklad o historii města a jeho památkách, o přírodních zajímavostech a krásách Šternberka i okolí. Publikace je doplněna řadou barevných fotografií a fotokopiemi historických dokumentů. Publikaci lze zakoupit v Městském informačním centru ve Šternberku.

Turistické zajímavosti
Vítáme Vás v moravském městě Šternberku, ležícím v regionu střední Moravy na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku. Zastavte se s námi v čase a nechte se zlákat nabídkou na cestu městem s mimořádným historickým jádrem a unikátní dochovanou architekturou. Představí se vám nejen širokou paletou památek, ale také jako místo s velkou nabídkou moderních služeb. Město, v němž máte všude blízko.

Město Šternberk je již více než 100 let spojováno se závodem automobilů do vrchu na trati Ecce Homo. Jeho výhodná poloha v regionu střední Moravy, nedaleko hanácké metropole Olomouc, nabízí ideální podmínky k pěšímu poznávání okolních míst, k cykloturistice či k delším výletům. Olomouc, Náměšť na Hané, Úsov i blízké Jeseníky jsou častá a vyhledávaná místa návštěvníků střední Moravy. Neztrácejte proto čas a přijměte pozvání do města nabízejícího kvalitní služby, milé přijetí, pohostinnou atmosféru a spoustu možností k poznávání a aktivnímu odpočinku.

Využijte volný čas:
Naučné stezky pro pěší i pro cyklisty Prabába a Zelená stezka, kde se návštěvníci na informačních tabulích dozvědí zajímavé informace o místní flóře a fauně i z historie regionu. Obě stezky mají začátek ve Šternberku, v lokalitě Na Kiosku.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.sternberk.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA