Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Želechovice

Obec Želechovice leží přibližně 3 km jihovýchodně od města Uničov v okrese Olomouc. Obec je členem Mikroregionu Uničovsko.

První písemná zmínka o Želechovicích je z roku 1078.

V obci žije něco málo přes 200 obyvatel, z toho je asi 100 ekonomicky aktivních. Převažuje dojíždění za prací do okolních obcí.

Obcí prochází komunikace II. třídy č. 446, která spojuje obec s Uničovem a okolními obcemi ve směru na Šternberk a Olomouc.

Pozoruhodná je urbanistická struktura obce, zejména náves ve tvaru staroslovanské okrouhlice. Dům čp. 8 je evidován ve státním seznamu kulturních památek. V archívu obce se dochovalo 27 historických listin, z nichž nejstarší je z roku 1436.

V blízkosti obce se nachází přírodní koupaliště z bývalé pískovny, které slouží k rekreaci širokému okolí.

I když první písemná zmínka o obci je z roku 1078, obec je mnohem starší, o čemž svědčí nálezy popelnic a unikátní nález železářské hutě z 8. století.

Obec je slovanského původu - návsí ve tvaru okrouhlice, poloha na vyvýšeném ostrohu, archeologické nálezy.

Podle jedné legendy vzniklo jméno obce takto: Želechovice ležely původně u řeky Oskavy, ale každý rok byly na jaře zaplaveny vodou a v obci tím vznikly velké škody na životech a majetku, čehož ti, co přežili, velice želeli.

Podle druhé legendy leží Želechovice na starém pohřebišti, kde pozůstalí při tryznách želeli zemřelých.

Od r. 1078 do husitských válek patřily Želechovice klášteru Hradisko, do r. 1555 patří k pňovské tvrzi, od r. 1555 šternberskému panství, která až do r. 1850 vystřídalo několik majitelů.

V roce 1583 udělil Karel Münsternberku Želechovicím vlastní pečeť a právo pečetit zeleným voskem. Pečeť měla ve znaku plužní radlici, a přes ní ležela otka počátkem dolů a okolo byl nápis "pečeť vsi Želechovic".

V archívu obce se dochovalo 27 historických listin, které jsou uloženy ve Státním okresním archívu v Olomouci.

Od roku 1850 do roku 1974 byly Želechovice samostatnou obcí, od roku 1974 byly sloučeny s Uničovem. Po roce 1989 se obec opět osamostatnila. První volby proběhly na podzim 1990, 6. 12. 1990 se uskutečnila ustavující schůze OZ.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://unicovsko.mikroregion.cz/zelechovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA