Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Újezd

Újezd je samostatnou obcí. Leží v severní části okresu Olomouc, je vzdálený od okresního města asi 25 km.

Obec je sídlem obecního úřadu, který má ve správě i části Rybníček a Haukovice. Bližšími středisky vyššího významu jsou Uničov (výkon státní správy v rozšířené působnosti), Šternberk a Olomouc (okresní město).

Újezd je samostatnou obcí. Leží v severní části okresu Olomouc, je vzdálený od okresního města cca 25 km. Obec je sídlem obecního úřadu, který má ve správě i části Rybníček a Haukovice. Bližšími středisky vyššího významu jsou Uničov (výkon státní správy v rozšířené působnosti), Šternberk a Olomouc (okresní město).

Újezd, Rybníček i Haukovice jsou obce, kde se převážně zachoval charakter a urbanistická struktura původních selských stavení. Zemědělská výroba, která zde vždy hrála dominující funkci, byla v minulosti soustředěna do středisek mimo obec, v poslední době pak došlo k jejímu omezení. Snížil se počet zaměstnanců v ZD, obyvatelé začali vyjíždět za prací, v obci se oživila řemesla a různé podnikatelské aktivity.

Současnost
Obec Újezd leží na frekventované železniční trati ve směru Olomouc - Hanušovice. Vlakové spojení v obou směrech je zajištěno teméř v hodinových intervalech a umožňuje občanům návštěvu širokého okolí. Spojení do Uničova je zajištěno též autobusem, a to především v ranních hodinách a 1 x odpoledne v 15.30 hod.

Historie
Obec Újezd vznikla pozdní slovanskou kolonizací v polovině 13. století. Pokud paměti sahají, patřil Újezd vždycky k panství šternberskému.

Díky minimálním stavebním zásahům v minulosti se v obci zachovala řada památek širšího i místního významu, jako jsou areál farního kostela sv. Jana Křtitele, farní kostel sv. Jana Křtitele, socha sv. Jana Nepomuckého, hřbitovní zeď a mnoho kamenných křížů.

Farní kostel sv. Jana Křtitele stál v Újezdě již v roce 1296 pod patronátem pánů šternberských.
Roku 1585 však byl vystaven nový kostel, jehož vež bez krytu se zachovala doposud.

Nynější kostel barokový pochází z počátku 17. století, presbytář byl vystavěn roku 1722, jak svědčí vytesaný letopočet nad vchodem do sakristie.

Historické architektonické tvarosloví se zachovalo na několika objektech v obci, i když některé utrpěly stavebními úpravami. V málo případech je zachována i historická podoba oplocení, která byla kamenná nebo zděná.

Historické památky, které se v obci nacházejí, se postupně obnovují a opravují. Jedná se o kamenné kříže a sochy a kaple v Rybníčku a v Haukovicích.

Haukovice se uvádějí poprvé r. 1576 v příslušenství panství sovineckého jen jako "dvůr Haukův s mlejnem". V okolí Haukovic bývalo mnoho rybníků, obyvatelstvo se živilo výhradně rolnictvím, dříve tkalcovstvím. V obci bývala i samostatná škola.

Název osady Rybníček je odvozen od rybníků, kterých bylo v historii v okolí mnoho. Kolem r. 1554 patřil Rybníček ke Šternberku, jinak byl vždy přifařen do Újezda. Rybníček byla vždy česká obec, teprve v 18. století byla výrazně poněmčena.

Historické památky
Připravili jsme pro Vás přehled historických památek místního významu naší obce:

Farní kostel sv. Jana Křtitele

Socha sv. Jana Nepomuckého

Kamenný kříž - u kostela sv. Jana Křtitele

Kamenný kříž - centrální na hřbitově

Kamenný kříž - v polích za hřbitovem

Socha sv. Marka - v polích za hřbitovem

Socha - torzo (Hnojicko)

Sloup Panny Marie - u silnice do Haukovic

Kamenný kříž - u č. p. 60

Dům č. p. 41 - bývalý mlýn

Kamenný kříž - u silnice do Žerotína

Pomník obětem I. světové války - naproti č. p. 67

Pomník - před č. p. 171

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.obec-ujezd.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA