Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březová

Obec leží  poblíž  západní  hranice  Středočeského kraje  na  vyvýšenině  ohraničené  údolím potoka  Bzovského, Pařezového a Stroupinského,  zhruba 2 km na sever od hradů Točník a Žebrák. V obci je  k trvalému pobytu hlášeno 261 obyvatel. V katastru obce o rozloze 463 ha je 91 trvale obydlených rodinných domů, 20 chalup a 45 rekreačních chat.

Historie
První písemná zmínka o Březové pochází  z  r. 1399,  uvádí  jméno „Przybek de Brzyezowa“. O rok starší zápis zmiňuje opět Přibka z Březové, a dále Otyka z Březové a Václava z Březové. Podle těchto zápisů můžeme soudit, že již na konci 14. století existovala osada, či spíše tvrz jménem Březová,  která se nacházela  na území  tehdejšího královského panství žebráckého.

První označení Březové jako vsi pochází z r. 1557,  kdy císař a král  Ferdinand I.  Habsburský  prodal Janu staršímu z  Lobkovic hrad Točník, již pustý hrad Žebrák a mimo jiné také 27 vsí, mezi kterými je uváděna i Březová. Od r. 1595 spadá Březová spolu s dalšími vesnicemi panství zbirožského a točnického královské komoře a je spravována královskými hejtmany.  Podle  nepotvrzené  ústní  tradice se prý Březová na konci 16. století nacházela v místech,  kde se říká „V jámách“ a „Na vejrovkách“ blízko louky Petrovky.

Desítky hrnčířských mistrů ze vsi prý dodávali kvalitní zboží do celého kraje. Ve třicetileté válce měla tato obec zaniknout, a poté být vystavěna na současném místě. Točnické panství zůstává i po třicetileté válce součástí komplexu tří panství spojených pod názvem Královské komorní panství Zbiroh a je  spravováno královskými hejtmany sídlícími na Zbiroze. Vzhledem   k nízkému  počtu obyvatel neměla Březová v 17. ani v 18. století  vlastní  rychtu a  kromě  mlynářství  zde  nebyly provozovány  žádné  živnosti.

Současnost
Dnes mají občané k dispozici prodejnu  se smíšeným zbožím, dva hostince,  knihovnu, sportovní  a dětské hřiště. Obec zprostředkovává  poskytování  sociálních  služeb občanům. Dlouhou  řadu  let  v  obci funguje Myslivecké  sdružení  Březová a dětský oddíl. Skupina nadšenců každoročně připravuje Suché máje, Obecní úřad pořádá Dětský maškarní bál, Setkání důchodců obcí Březová a Bzová, oslavu Dne matek, oslavu MDD,  Mikulášskou besídku, Vítání nových  občánků.  Další  akce pořádá   knihovna.

Obec je také  pravidelným účastníkem  dnes již  tradičního Setkání  obcí a měst  se společným  názvem Březová, kterého se zúčastňuje zpravidla 7 Březových z České republiky a Brezová  pod Bradlom ze  Slovenska. Skupina  místních sportovců  každoročně organizuje Velikonoční  desetiboj  s  roztodivnými disciplínami, atletický sedmiboj,  tenisový turnaj,  věnují se posilování a hokeji.  Ženy se 1x  v  týdnu schází  na hodině aerobiku.  V roce 2008 byl  založen  Sportovní klub Březová 08  a  sestaveno fotbalové družstvo, které se velice úspěšně zapojilo    do okresní soutěže.

Okolní příroda
Do okolních  lesů  zavítá  v sezóně ohromné  množství  houbařů. Také uprostřed vsi se zastavují  místní  i turisté, aby se  potěšili pohledem na hřiby koloděje, které zde každoročně vyrůstají  pod lipami přímo před OÚ.  Obec leží v CHKO Křivoklátsko.  V  Údolí  ticha  podél Pařezového potoka  vede  naučná stezka s informačními tabulemi, které upozorňují na zdejší  faunu a flóru. Pařezový potok je významný jednou z nejsilnějších populací vranky obecné v regionu.  Na Stroupinském  potoce a  jeho přítocích  se nachází stabilizovaná populace raka kamenáče. Březová je protkána turistickými stezkami, prochází jí značené cyklostezky, a také Středočeská koňská stezka Sever-Jih s možností  občerstvení pro jezdce i koně na ranči v Březové.   Krása okolní přírody láká  do obce nejen  spoustu  turistů, ale také  nových obyvatel.  Z Březové je nádherný výhled na hrady Točník a Žebrák.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brezova-be.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA