Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osek

Historie
První historická zmínka o Oseku je z r. 1358, kdy ves vlastnil Jan ze Středy II., biskup litomyšlský. V roce 1543 držel ves Osek Jan Pešík. Od 15. století se zde zpracovávalo železo a vodní síla z Červeného potoka poháněla mechanická kladiva - hamry. Původní občané Oseka byli většinou rolníci, ale s rozvojem komárovských železáren vynikali jakko velmi zdatní slévači. V roce 1915 byl založen sportovní klub Slavoj Osek, který se ve čtyřicátých letech probojoval do divizní soutěže v kopané a dokázal porážet i velká města.

Za 2. světové války bylo šest místních občanů odsouzeno a popraveno za podporu lesního krytu u Újezda. V Oseku se narodil sochař Antonín Lhoták (1897-1975), který vytvořil mnoho krásných soch, které se staly ozdobou naší vlasti. Na návsi stojí barokní kaplička. Památný je železný kříž na Vystrkově.

Dne 25. a 26. 6. 1995 se obcí přehnala povodeň, která zničila silnici a vytopeno bylo několik domů.

O obci
Obec leží v západní části okresu Beroun. Trvale zde žije přes 700 obyvatel. Je zde dostupné autobusové spojení na trase Komárov-Hořovice. Nejbližší vlaková zastávka je v Cerhovicích. V obci je základní a mateřská škola, 3 prodejny potravin, 2 kiosky, 2 hostince. V obci působí Sportovní klub Slavoj Osek a Sbor dobrovolných hasičů

Památky

Pomník obětem 2. světové války

Pomník T. G. Masaryka

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.telecom.cz/obec.osek/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA