Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lážovice

Historie
První zmínka o obci Lážovic pochází z roku 1233. Obec Lážovice byla především zemědělskou obcí a v současné době je přirozeným centrem místního osídlení. Obec má 70 obyvatel, patří sem dvě osady - Lážovičky a Nové Dvory. Katastr obce je asi 490 ha, z toho je přibližně 100 ha lesa.

Téměř celý katastr zasahuje do Krajinné památkové zóny Osovsko. Ve středu obce Lážovice je kaple, nemovitá kulturní památka č. 339, která je charakterizována jako stavba lidového pozdního baroka z konce 18. století. Do památkově chráněných objektů v Lážovicích dále patří budova sýpky (č. p. 41 - přestavěná na myslivnu) a roubená usedlost s branou - č. p. 10.

Do památkového zájmu dále patří čp. 11 - venkovská roubená usedlost s branou, č. p. 15 hostinec z počátku 20. století a stavení č. p. 6 - roubená chalupa.

V Nových Dvorech je kaplička z 2. pol. 19. století a roubená usedlost č. p. 12. Mezi urbanistické-historické památky náleží také místní bažantnice.

Z místních spolků zde dobře funguje Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1913.

O obci
V území není žádná významná značená turistická trasa, pouze na severu katastrálního území je vedena v lesních plochách Housiny modrá trasa Dobříš - Všeradice - Želkovice. V Lážovicích se nachází rybník Mlýnek s místním názvem Motlák, který je využíván jako koupaliště.

Územní plán obce je zpracován, jsou zde vyčleněny plochy pro výstavbu RD a v Lážovicích plochy pro nerušící výrobu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lazovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA