Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoký Újezd

Historie
Podle kroniky obce Vysoký Újezd:
Vysoký Újezd se objevuje v mnoha pramenech v různých formách - Wysoký Aujezd, Wysoký Aujezdec, Oujezd Wysoký, Oujezdec Wysoký, Hochaugezd ....

Jméno Újezd nebo Újezdec patří v Čechách více než 80 obcím. Újezd (objezd) byl větší kus země s poli, lesy a lukami, který byl dán vrchností (královskou, knížecí, církevní nebo panskou) do nájmu nebo darem. Měrou pozemku byl smluvený čas, za který obdarovaný obešel nebo objel na koni kus pozemku.

Zmínky o obci Vysoký Újezd u Berouna v nejrůznějších obdobích najdeme v řadě dokumentů. Někdy je i trochu obtížné se v nich orientovat, protože autoři často přejímají prameny a už těžko můžeme určit, který byl původní. Tak například když se v listinách dočteme, že majitelka Újezda a Chrustenic v 17. století „berni platila ze čtrnácti osedlých, ovčáckého mistra a třech mlýnských kol", můžeme se dostat až k tomu, že Chrustenic se týká zmínka o mlýnských kolech (v Újezdě nikdy nebyla mlýnská kola) a zmínky o ovčáckém mistrovi nám připomínají oblibu chování ovcí v Újezdě a zároveň objasňují i v současné době používaný lidový název pro Újezd – Bačalákov. 

První zmínka o naší obci pochází z roku 1310, kdy byla ves označena jako statek Kunrádův (Kunrátův). Byl tím patrně míněn Konrád, syn Konráda, bývalého komořího královny Guty, manželky Václava II. Poprvé se s ním setkáváme v období kolem roku 1310, kdy asistoval a svědčil při vyměřování hranice lesů náležejících zbraslavskému klášteru. Tehdy ještě nepoužíval žádný přídomek. K tomu došlo až roku 1324, když 6.listopadu svědčil při dalším ověřování průběhu hranice lesů téhož kláštera v Brdech, psal se již jako „Conrádus guondam Conradi regine cameraii de Vgesd filius", tj. „Konrád z Újezda, syn někdy Konráda komořího paní králové". I tento pramen uvádí, že „právem se můžeme domnívati, že obec je daleko starší, najít další, starší písemný doklad nebude snadné, protože patří k nejrozšířenějším v Čechách."

V roce 1583 - dává majitel Jakub Berbek z Kunvaldu, přepsat svůj majetek na svoji manželku Kateřinu rozenou Kašpárkovou z palatinu. Jindřich Píchl z Pichlberka koupil statek 2. srpna 1598 za 7000 kop míšenských grošů. Roku 1603 byl povinen platit zemskou berni z obou statků sestávajících ze čtrnácti osedlých, ovčáckéko mistra se třemi pacholky a třech mlýnských kol.

Do roku 1622 se v držení Oujezda vystřídalo několik dalších majitelůUž v roce 1693 kupuje Vysoký Újezd od Marie Markéty Slavatové, která Vysoký Újezd „držela" 11 let, František Josef Šlik z Holíče za 15000 zlatých .František Josef Šlik setrval v držení Vysokého Újezda až do roku 1740. Poté se v držení statku vystřídalo několik majitelů, v roce 1825 jej koupila za 48 236 zlatých Valburga Bergerová, dříve provdaná Lacknerová, držitelka nedalekého statku Svatý Jan pod Skalou.

V roce 1870 se stává novým majitelem Heliodor František Heid. Následné období přineslo statku několik rychlých změn majitelů. Dne 20. dubna 1875 kupuje statek Jakub Krása za 170 050 zlatých. Jakub Krásavlastnil Vysoký Újezd následujících sedm let. Smlouvou ze 7. listopadu 1882 o smlouvě budoucí si zajistil předkupní právo Jan František Kreisl, který jej od něho koupil definitivní smlouvou ze 6. února 1883.

Když byla ve Vysokém Újezdě prováděna v roce 1925 pozemková reforma, bylo jí podrobeno celkem 321 ha veškeré půdy, poplužní dvůr a zámek ve Vysokém Újezdě. Poslední vůlí z roku 1926 a dodatkem z 11. ledna 1928 pak odkázal majetek na polovinu svým dvěma synům, Janovi a Viktorovi, kteří ovšem již 11. května 1929 Vysoký Újezd prodali. Jeho kupci se stali: Václav Stome s manželkou Irmou, statek rozdělený mezi sebe na ideální poloviny drželi manželé do roku 1935, kdy jej prodali Jaroslavu Heinitzovi a jeho manželce Vilhemíně. Tito majitelé převedli vlastnické právo ke statku, 31. října 1938 na dceru Marii, 19.února 1939 provdanou Šnajdrovou. Ta poté zůstala v jeho držení do roku 1948.

Památka v okolí
- Hrad Karlštejn

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vysoky-ujezd.cz/engine.php?group=aktuality&akt_page=1, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA