Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žebrák

Historie
Historie středověkého královského komorního města Žebrák je stará více než 600 let. První písemně doložené datum o Žebráku pochází z roku 1280. Archeologické výzkumy však potvrzují, že toto území bylo osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem, kdy v západní části města existovala rozlehlá osada kmene s volutovou keramikou a v polovině 4. tisíciletí př. n. l. ji vystřídal lid k keramikou vypíchanou. V době laténské, někdy kolem 1. stol. př. n. l. se zde usadili Keltové. Nejstarší nálezy po slovanském osídlení pocházejí z 9. století.

Osada Žebrák byla založena pravděpodobně v 2. pol. 12. století. Ve 13. století se stal Žebrák již rušným tržištěm a známým místem na obchodní stezce, která odnepaměti spojovala Prahu s Plzní a pokračovala dále do Bavor. Většího rozmachu se městu dostalo od 14. století za vlády Lucemburků, kdy král Václav IV. povýšil Žebrák 7. ledna 1396 na město. K nejlepším dobám města však patří 16. století a léta další, kdy Žebrák získává řadu městských práv. 18. století patří k období, kdy Žebrák svými osobnostmi vstupuje do doby národního obrození.

Léta 19. století jsou charakterizována rozvojem spolkové činnosti, v níž přední místa zaujímají "Spolek divadelních ochotníků" (od roku 1812), "Sokol" (od roku 1869), "Slovanská lípa" (1848), pěvecký spolek "Hlahol" (1864) a další. V tomto období jsou též položeny základy budoucímu průmyslovému rozvoji města (v r. 1872 vzniká z původní zámečnické dílny pozdější strojírenský závod firmy Volman, dnes INTOS spol. s r. o.) V blízkém okolí města se nacházejí zříceniny středověkých hradů Žebrák a Točník.

Památky

Museum
Součástí městského muzea je i galerie obrazů malíře Jaroslava Hněvkovkého (1884 - 1925).

Pomník mistra Jana Husa na náměstí

Socha anděla na městském hřbitově - dílo sochaře Václava Levého z karelského mramoru.

Socha kozla, která zdobila fasádu městského pivovaru.
Před demolicí byla tato socha zachráněna skupinou několika odvážných občanů a dnes je ozdobou zadní strany  budovy Městského úřadu.

Hvězdárna
Už od roku 1954 nad městem Žebrák září stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později se obnovuje její činnost na profesionální úrovni - astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky předních českých astronomů, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy a mnohé další a zároveň odborná činnost, to je náplň Sdružení Hvězdárna Žebrák.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mestozebrak.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA