Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nenačovice

Historie a památky
Ačkoli první oficiální zmínka o Nenačovicích pochází z 12. století, jejich historie bude pravděpodobně ještě starší, o čemž svědčí původní název Ninačovice, odvozený ze staročeského jména Ninonja, hojně používaného již ve století devátém.

Je potvrzeno, že roku 1239, patřily Nenačovice (spolu s dnes již zaniklými vesnicemi Holonohy a Uněbuzy) mezi statky Kladrubského kláštera. Roku 1357 je koupil pražský měšťan Jordan Rechcer, avšak již roku 1366 byly Nenačovice (spolu s Drahelčicemi, Holonohy a Uněbuzy) darovány císařem Karlem IV nově založené univerzitní koleji (jakým způsobem získal císař obec do svého vlastnictví, není známo).

Další zmínka o Nenačovicích spadá do období 1474 až 1534, kdy byly na jejím území provozovány hutě na železnou rudu (zhruba v tomto období se ve vedlejší obci Malé Přílepy těžilo uhlí). V průběhu dalších staletí se majitelé obce stále střídali, postupně patřili např. ke kapitule sv. Víta či k Tachlovickému panství. V dobách 30 leté války byly údajně vypáleny obce Holonohy a Uněbuzy, po kterých dnes zůstaly jen místní názvy (Holonohy, Nebuz).

V dobách tzv. první republiky, patřily Nenačovice do lounské župy. Dle sčítání z roku 1919 měla obec 294 obyvatel a 57 čísel popisných. Čtyři z nich a to 7, 8, 9 a 34 ovšem byla v té době vyhořelá. V roce 1920 byla čísla 7, 8, a 34 opravena, číslo 9 (obecní pastouška) se již neopravovalo. Okresním městem byla Unhošť, zatím co Kladno bylo sídlem politické správy. Pošta byla již tehdy v Loděnicích a tamtéž byla i farnost, ke které Nenačovice patřily.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nenacovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA