Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neumětely

Historie
První zatímně známé písemné zprávy o obci Neumětely údajně existují ze druhé poloviny 13. století (někdy kolem roku 1266), kdy zdejší tvrz o obec patřila k Zbraslavskému klášteru. Dochované zmínky uvádějí, že jedni z prvních vlastníků obce byli páni z Neumětel, kteří nepocházeli ze zdejšího kraje, a ti měli ve znaku jednorožce. V průběhu dalších staletí obec střídavé chudla a bohatla, několikrát i z větší části vyhořela, měnila majitele a byla od nepaměti ryze zemědělskou obcí.

Obec Neumětely je historicky velice známou obcí, a to díky románu A. Jiráska "Staré pověsti české", ve kterém je uvedena Pověst o Horymírovi, která vychází ze slavné Kroniky české, jejímž autorem byl Václav Hájek z Libočan. Když Jirásek tento příběh, který byl v kronice uveden jako Pověst o Křesomyslu  a Horymírovi, převyprávěl do všem známé podoby. Podle pověsti byl Horymírův kůň Šemík pochován u vrat tvrze, ale vzhledem k zachovaným, ale již dnes nepřístupným místům, se dnešní místo, kde je umístěn pomník, nejeví jako původní.

Podle archeologických výzkumů, prováděných v dobách první republiky, jsou v okolí obce znatelná dvě místa se zachovalými zbytky opevnění nasvědčujícími, že zde stávala opevněná tvrz. Jedním z míst je vrch zvaný "Košík" a druhým místem přilehlejším k obci je jižní část obce nad velkým rybníkem, kde jedna z jeho částí je dodnes nazývána původním názvem "Ve Valech". Na obou místech jsou známky po opevnění, ale není dodnes prokázáno, kde skutečně tvrz slavného vladyky Horymíra byla.

O obci
S ohledem na typicky zemědělský ráz obce, vycházející z historie, je i rozmístění domů typické a ryze účelové. Střed obce tvoří velká obdélníková náves, ve které jsou umístěny dva kamenné pomníky obětem válek, oddělenými malým rybníčkem. Na jednom konci návsi je na návrší kostel, kolem něhož je kruhový hřbitov s hrázděným oplocením. V obci jsou dvě restaurace, a to U Horymíra, která je součástí Kulturního domu, a U Šemíka, která je v dolní polovině návsi, a dále dva obchody s potravinami a smíšeným zbožím.

V současné době žije v obci celkem 520 obyvatel. V obci prozatím není zaveden plyn ani zde není komplexně dokončeno odkanalizování povrchových i splaškových vod. V obci je jednotřídní Základní škola, v jejímž areálu je umístěna i Mateřská školka s kuchyní i jídelnou. S ohledem na předpokládaný vývoj okolí, zejména s ohledem na předpokládané brzké dokončení dálničního přivaděče, spojujícího dálnici Praha - Rozvadov od Zdic a jeho napojení na komunikaci vedoucí na Strakonice a dále na Rakousko, je obec již v dnešní době vyhledávaným místem pro individuální výstavbu. Po dokončení Územního plánu je počítáno s umístěním dvou lokalit, na kterých bude možno tyto záměry realizovat.
 

Památka

Pomník Šemíka
Pomník se nachází v parčíku za hřbitovem, u silnice. Velký kámen, označující původní údajné místo Šemíkova hrobu, dnes kryje pískovcová stříška z roku 1887 na čtyřech sloupech, v jejímž průčelí je vytesán nápis: „V Neumětelých se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží.“

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-neumetely.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA