Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bykoš

Historie
Název obce BYKOŠ byl pravděpodobně odvozen od jména stařešiny rodu nebo od zakladatele a prvního majitele osady a je poprvé písemně uveden na darovací listině sepsané v roce 1170. Bykoš tehdy patřila kapli, čili hrobu sv. Václava v kostele Pražském. Pražským kostelem se nazýval kostel sv. Víta na hradě Pražském, který dal postavit kníže Václav. Do tohoto kostela převezl Boleslav I. ostatky zavražděného Václava a v roce 938 tak vznikl hrob, čili kaple sv. Václava. Po zřízení biskupství v Praze r. 973 se stal kostel sv. Víta kostelem biskupským. Tento kostel stál před dnešním chrámem sv. Víta, který se začal stavět až za Karla IV. v roce 1344. Kostel na Hradčanech v roce 1090 vyhořel.

Potomci tohoto rozštěpeného rodu, kteří panovali na území od Plzně přes Podbrdsko až k Sázavě, měli později na památku Oldřicha Zajíce z Valdeka na rozděleném štítě vedle sviní hlavy též žlutého zajíce v poli modrém.

Nejstarší písemné zmínky o našich obcích pocházejí převážně z listin církevních ústavů a tak se dovídáme, že byla ves Bykoš v roce 1424 zapsána v majetku Ostrovského kláštera.

V roce 1464 dostal ves Bykoš darem od krále Jiříka z Poděbrad pan Vratislav (z Mitrovic), který současně obdržel i část Skřiple a to tu část, která kdysi také patřila zaniklému Ostrovskému klášteru. V důsledku neustálých majetkových změn nesloužila Bykoš nikdy jako stálé sídlo majitelů a plnila vždy funkci zemědělsky hospodařící obce bez opevněného sídla – tvrze. Zápis ze 16. století, kdy byly po požáru obnoveny desky zemské obsahující soupis statků. Zajímavé zjištění týkající se prodeje jistých pustých usedlostí v Bykoši uvádí kupní smlouva z 23. dubna 1557.

V roce 1560 vstupuje do majetkových změn opět rod Vratislavů z Mitrovic a sice Jan Vratislav z Mitrovic odkoupil v Bykoši dědiny patřící kapitole pražského kostela. Po jeho smrti a rozdělení majetku mezi jeho syny se stal majitelem Skřiple a Bykoše mladší syn Jiří Vratislav z Mitrovic, který v roce 1600 přikoupil ke zboží skřipelskému panství osovské. Tím došlo ke spojení Skřiple a Bykoše s Osovem.

Již v roce 1601 prodal Jiří Vratislav osovské panství Jakubovi Menšíkovi z Menštejna. Ještě však před tímto prodejem přikoupil rod Menšíků jistou část pozemků v Bykoši od Jana Litvína z Říčan – pána na Hořovicích.

Vlastník Bykoše Oldřich z Gersdorfu, pán na Osově a Skřipli, byl za panování českých stavů jedním z direktorů a správců zemských.Bykoš byla postoupena 5.července roku 1623 královskou komorou paní Dorotě Říčanské roz. Kaplířové ze Sulevic. Současně obdržela i zkonfiskovaný statek Adama Bukovanského – Suchomasty.

V roce 1631, kdy do země vpadli Sasové, do Prahy se dočasně vrátili emigranti. v roce 1633 svůj majetek Suchomasty a Vykos převedla  k dědičnému užívání na svého synovce Viléma Václava z Talmberka.

Od této rodiny koupil Suchomasty v roce 1730 hrabě Václav z Bubna´. V roce 1794 zakoupili Suchomasty v dražbě manželé Antonín a Dorota Zarabarových.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bykos.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA