Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cerhovice

Historie
Cerhovice byly  založeny před rokem 1275. Podle dochované písemnosti patřily  tehdy jako trhová ves panství Sulislavu zTrnovan a to téměř do konce 14. století.  Z této doby pochází farní kostel Sv. Martina. Nynější chrám  je z 15. století a později barokně přestavěn. Cerhovice přešli koncem 14. století pod správu nejprve žebráckého a později  točnického panství. Povýšení na městečko privilegiem krále Vladislava II. 24. února  1516. Při tomto aktu získali Cerhovičtí znak, zlatý štít v horní části jelen a ve spodní medvěd.

Cerhovice zaznamenaly v 16. století značný rozkvět. Po smrti krále Vladislava II. došlo k zastavování hradu, mezi jinými také Točníku. Cerhovice získal do vlastnictví Jan z Lobkovic, který uzavřel 23. dubna 1557 kupní smlouvu s Ferdinandem I.. Zřejmě z této doby pocházejí změny v erbu Cerhovic. Tato podoba znaku si zachovává  zlatý štít , v němž stojí dvojice věží a mezi nimi je lobkovický erb a nad ním se vztyčuje jelen. Smrtí Bohuslava Havla z Lobkovic v roce 1595 skončila vláda tohoto rodu nad Cerhovicemi. Ladislav z Lobkovic účastník příprav povstání proti králi, a tak Cerhovice znovu připadly králi.

Brzy přišla třicetiletá válka a Cerhovice byly několikrát vydrancovány a poničeny požáry. Vysílené městečko dál prudce upadalo. V roce 1674 zasáhla  městečko epidemie moru a čtyři roky nato vypukl velký požár. Po otevření železniční trati z Prahy do Plzně v roce 1862 se ze zemské silnice vytráceli formani. Cerhovické zájezdní hostince ztrácely hosty. Trhy ochabovaly. Oživení slibovalo 19. století. Tehdy vznikly v Cerhovicích dva nové podniky: luxusní hotel Železité lázně, vanovými koupelemi s vodou ze zdejšího železitého pramene a Mayerův pivovar jako konkurent původnímu pivovaru z 16. století. Špatně prosperující hotel s lázněmi zanikl nedlouho po první světové válce.

Starý pivovar sehrál důležitou úlohu v odboji za druhé světové války. Po rozdrcení vojenské organizace Obrana národa na Berounsku a Hořovicku v únoru až červnu roku 1940 zde majitel pivovaru bývalý legionář Čeněk Šillinger udržoval středisko odporu s ilegální vysílačkou. Tu obsluhoval František Peltán, někdejší spolupracovník legendárních Tří králů (Balabán, Mašín a Morávek). Jeho buňku nakonec zlikvidovalo gestapo. Dne 30. června 1942 přepadlo pivovar.

Fr. Peltánovi se podařilo uniknout (ne však nadlouho, později jej gestapo dopadlo a v přestřelce v  Praze padl), C. Šillinger zastřelil jednoho gestapáka a jednoho těžce postřelil, když se pokoušeli přelézt vrata pivovaru. Poté vyskočil z okna a dal se na útěk  pres pole směrem na Drozdov. Gestapáci odvázali jeho psa, který se vydal po stopě svého pána  a v tomto směru postřelovali pole z kulometu. Čeňka Šillingera  jedna ze střel zasáhla, raněný věděl, že není úniku, ale než padnout do spáru gestapa volil smrt vlastní zbraní. Jeho manželku Bohdanu  gestapo  popravilo na Pankráci.  

Nejstarším a nejvýznamnějším dokumentem je listina krále Otakara II. vydaná na Křivoklátě 19. prosince roku 1275, týkající se rozdělení majetku mezi Bohuslavem a Sulislavem, syny zemřelého Sulislava z Trnovan. Tento pergamen je nejen první  písemnou zmínkou o Cerhovicích, ale prvním písemným dokumentem, v němž se objevuje jméno Podbrdska.

Pamětihodnosti
- kostel Sv. Martina z 15. století
- kaplička ve Třenici
- hrobka rodiny Röthlingshöffera
- Chráněný přírodní výtvor Studánky

Zajímavostí je také již uzavřený lom v katastru Třenice , který je nalezištěm Wavelitu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerhovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA