Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zadní Třebaň

Současnost
Obec Zadní Třebaň se rozkládá v malebném údolí řeky Berounky, na jejím pravém břehu, 4 km po proudu řeky, pod hradem Karlštejnem a asi 20 km nad Prahou na samém okraji Berounského okresu. Patří ještě do rozsáhlého rekreačního území Českého krasu.

Dopravní obslužnost díky nevelké vzdálenosti od hlavního města je na poměrně vysoké úrovni. Vesnicí prochází hlavní trať Praha-Plzeň a projíždí několik autobusových linek denně.

Pracovních příležitostí v obci není dosud mnoho i při rozvíjejícím se soukromém podnikání. U soukromých podnikatelů je zaměstnáno 38 pracovníků a to převážně v pohostinství, v několika potravinářských prodejnách, v truhlárně, ve stavebninách, v autoopravně a v hotelu. Tři zaměstnance má také zdejší hotel pro zvířata. OÚ zaměstnává tři pracovníky s využitím částečného pracovního úvazku pro důchodce. Ostatní podnikatelské aktivity jsou spíše "rodinného typu" a nevytvářejí zatím žádné další pracovní příležitosti. 85% občanů v produktivním věku dojíždí za prací do Prahy, 10 % občanů je zaměstnáno ve spádovém městě Berouně a 5 % občanů pracuje v obci a jinde.

Obec má v současné době svůj platný územní plán, k plynu je připojeno k 31. 12. 2004 - 214 odběratelů a připravuje se výstavba Sportovního areálu s fotbalovým hřištěm v ulici K Hájku a výstavba vodovodu a kanalizace. Vzhledem k značné finanční náročnosti a složitosti akcí bude příprava „během na dlouhou trať“.

Historie
O existenci Zadní Třebaně se dovídáme v písemných materiálech doby na sklonku prvního tisíciletí. Nejde sice ještě o Třebaň Zadní, ale o Třebaně - obce ležící na obou březích Mže při ústí potoka tekoucího od svahů lesnatých kopců.

První obyvatelé tu sídlili již dávno předtím, než o nich padla první zmínka v královských či knížecích listinách. Darovací listina knížete Boleslava III. je prvním dokladem o Třebani. V ní panovník daruje Ostrovskému klášteru mimo jiné i rybáře v Dražově, Třebani a Lahovicích. S osudem tohoto kláštera je pak spjat i život Třebaně až do roku 1357, kdy Karel IV. odkoupil od kláštera několik vsí a přičlenil je k budovanému hradu Karlštejnu. Mezi nimi i část Třebaně bližší k hradu, nazvanou později "přední". Tím se začíná postavení části Třebaně za vodou nazývané "zadní" na 200 let měnit. Střídá majitele až je v roce 1550 směnou za Trhové Dušníky přičleněna k hradu. Tím se obě Třebaně dostávají pod správu karlštejnského panství, ale každá v jiném postavení a s jinými povinnostmi. Tak se potom objevují v historii tohoto kraje jako Třebaň Přední a Třebaň Zadní.

Obyvatelé Zadní Třebaně se od nepaměti živili košíkářstvím. Prutníkové keře se nejlépe dařily na vlhkých místech podél potoků a řek. Když byly v roce 1619 z hradu odvezeny korunovační klenoty a státní archiv, bylo císařovým rozhodnutí zrušeno purkrabství a instituce rytířských a robotních manů.

Zadní Třebaň se stává od roku 1625 majetkem českých královen, později rakouských císařoven. Berní rula z r. 1653, která byla prvním a spolehlivým místopisem nám skýtá celkem pravdivý obraz i o Zadní Třebani. Devatenácté století přineslo i do Třebaně vlnu národního obrození. Třebaňský mlýn se stal asylem několika českých buditelů. Nejznámějším byl syn tehdejšího nájemce František Fastr. Mlýn tehdy patřil rodině Tůmových. K nim na mlýn přijížděl synovec Karel Tůma, pozdější spisovatel a žurnalista.

Velký průlom do života Zadní Třebaně přinesla stavba železniceŽivotem ve Třebani otřásá první světová válka. Obec se přesto rychle rozrůstala. V létě 1944 jsou po vyhlášení "totálního válečného nasazení" zařazeni do průmyslu i šestnáctiletí chlapci,kteří zde musí pracovat 72 hodin týdně. Konečně se válka končí. Na popravišti nebo mučením v koncentračních táborech přišlo o život 13 obyvatel Zadní Třebaně. Historický rok 1948 se zapsal černým písmem i v Zadní Třebani. Komunistický puč změnil tvář obce a jak se později ukázalo hluboko zasáhl do myšlení lidí, hlavně do jejich mravního vědomí. Ze Třebaně odcházejí mladí lidé do emigrace. Jiní jsou později zatýkáni a odsouzeni ve vykonstruovaných procesech na dlouhá léta do vězení nebo na otrocké práce v jáchymovských dolech. Léta 1980 a 1981 byla roky velkých povodní na Berounce i na potoce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zadnitreban.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA