Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Suchomasty

Historie
Nejstarší dochovaná písemná zpráva o Suchomastech je z roku 1088, ve které je uvedeno, že král český, panovník Vratislav, daroval nově založené kapitule vyšehradské ves Suchomasty i se dvěma poplužními dvory. Kdy byla panství založena a poddaný lid si zde začal stavět svá obydlí, není známo. Jisté je, že několik desítek let před uvedeným letopočtem. Původní název obce je uváděn jako Suchomazly a trvá až do XVI. století, a ještě na začátku XVII. století je osada vedena pod jménem Suchomastle a Suchomastly. Suchomasty byly původně statkem panským (propůjčeným - svěřeným), jehož užitek byl odměnou za jisté služby, prokazované králi. Původní služebnost pánů ze Suchomast spočívala v tom, že "byli povinni dělat svíce ke komoře královské, královský stan pro válečnou výpravu opravovati a stavěti“.

Od roku 1415 do roku 1600 byly Suchomasty postupně v držení rodů Tučků, Svárovských a Pešíkových. Suchomasty potom koupil Adam Pinta Bukovanský z Bukovan. Václav ze Svárova, předposlední držitel od roku 1562, byl jedním ze 22 rytířů, kteří drželi manská léna karlštejnská a za to museli střežit hrad. V roce 1622 mu byl majetek zabaven ve prospěch císařské koruny, protože se zúčastnil povstání českých stavů proti císaři Ferdinandovi II. Od roku 1623 vlastnili suchomastské panství Dorota Říčanská ze Sulevic, páni z Talmberka, hrabata z Kokořova, od roku 1794 Barbara Zarabasová, roku 1827 převzal panství rod Nováků a v roce 1850 rod Marešů.

Velkostatek v Suchomastech, Bykoši, na Borku a zámek koupil v březnu 1850. Manželé Marešovi hospodařili na panství do listopadu 1864, kdy převzal majetek jejich syn Čeněk Mareš. Po získání majetku se stal zemským poslancem a starostou berounského okresu. V roce 1891 převzal správu nad panstvím jeho bratr František Mareš, v roce 1908 dcera Ludmila, provdaná Schubertová, která velkostatek bez pivovaru prodala v roce 1911 cukrovarníku Richardu Elbognovi. V roce 1921 byl velkostatek zaznamenán do záboru (první parcelace). Z polí bylo předáno velmi málo a to nejodlehlejší a málo výnosné pozemky. Při prodeji velkostatku byly prodány lesy "Habří" sedlákům v Suchomastech, "Háj" a "Telín" sedlákům ve Vinařicích. Později, roku 1933 - 1935 byl prodán i les v horách u hranic tmaňských, koněpruských, liteňských a měňanských s nevyčerpatelným bohatstvím vápence. Z velkého suchomastského majetku zůstal pouze zámek a velkostatek s dvory v Suchomastech, Bykoši a Borku.

V historii obce je zajímavá zmínka o suchomastských mlýnech. Každý, i nejmenší mlýn v Čechách, představoval kus zajímavé historie celého okolí. V Suchomastech byly dva mlýny, Hořejší a Dolejší. Vznikly v dobách velmi dávných, ale první písemná zpráva o nich je až z roku 1601. Majitelé mlýnů se v průběhu věků střídali, ale často se mlynářské řemeslo dědilo po celé generace. Ze zápisů v obecní kronice vyplývá, že suchomastští mlynáři bývali lidé veselí. I ve mlýnech bývalo veselo, zvláště když tam zavítal krajánek - práci hledající mlynářský pomocník. Krajánci chodívali vždy proti vodě od mlýna k mlýnu a byli vítanými nositeli zpráv ("na šalandě dlouho do noci prášili").

Zajímavosti

Vápencové lomy
V bezprostředním okolí Suchomast jsou bohatá ložiska kvalitního vápence. To vedlo k jeho průmyslovému využití - k otevírání lomů, těžbě a zpracování v blízkých cementárnách, vápence a železárnách. Zde nacházela a v podstatě nachází pracovní příležitosti určitá část obyvatel Suchomast a okolí. Současný vztah mezi majitelem dobývacího prostoru - Velkolomem Čertovy schody Tmaň a obcí Suchomasty je vstřícný a oboustranně výhodný.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/suchomasty/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA