Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bzová

Historie
První písemná zmínka o obci Bzová pochází z roku 1390. Vznik i pozdější existence obce je těsně spjata nejprve s hradem Žebrák a později Točník. Obec se rozkládá na rozloze 1121 ha. Trvale zde žije 432 obyvatel. Zásobování pitnou vodou z vlastního vodovodu. V obci je pošta, kuturní středisko "Bezovka", Sbor dobrovolných hasičů, oddíl kopané. Obec zasahuje chráněná krajinná oblast Křivoklátsko. Dominantou okolí jsou hrady Točník a Žebrák.

V roce 1990 oslavila obec Bzová 600 let svého trvání, na které pozvala své rodáky. Rok 1390 byl údajne rokem první zmínky existence obce. Tento údaj byl vzat z Retrospektivního lexikonu obcí let 1850 až 1970. Autoři tohoto lexikonu vyčetli tuto první zmínku o existenci Bzové z knihy. V této knize se vykládá název obce Bzové a současně se uvádějí léta některých písemných dokumentů, vztahujících se k obci.

Na prvním místě je uveden rok 1390 s textem: V překladu zní text takto:
"1390 zemřel Jindrřch, původem z Plzně, ve vsi Hlohovičky a Matěj ze Bzové (ves) získal".

Autoři lexikonu však v úvodu upozorňují, že rok první zmínky je možná odchylka až také o dvě století. Je tedy víc než pravděpodobné, že tuto první zmínku nemůžeme brát jako rok vzniku nebo založení obce, když je tohoto roku jmenován Matěj ze Bzové. Obec musela být rozhodně starší, jinak by Matěj neměl prřdomek ze Bzové. Průkazní materiál se doposud nepodařilo zjistit. Tolik Milka o vzniku Bzové.

Faktem zůstává, že na Zábisku jsou dodnes znaky původního osídlení. Setkáváme se tam s elipsovitým valem zhruba jeden a půl kilometru dlouhým, s hrází rybníka a jeho pozůstatky, s terasovitými poli a jiný zajímavostmi. Na tomto místě byly také v roce 1926 nalezeny střepy nádob s vrytými, pěknými ornamentálními ozdobami. Nádoby byly hrubé, vyrobené na hrnčířském kruhu, omazané popelem a vypálené. Našly se tam i střepy polévaných nádob. Pokličky byly velmi pracně zhotoveny a našly se na nich i otisky prstu.

Podle státního konzervátora Jíry pocházejí tyto nálezy z let 1000 až 1300 n. l. A tak může být i pravděpodobné, že předchůdci naší obce pocházejí ze Žab, tak jak traduje pověst, resp. ústní podání, Každopádně je nutno klást vznik osady nebo vsi Bzové minimálně o 300 let dříve než uvádí Milka v kronice a o 100 let dříve, než je první písemný doklad z roku 1390. Dokladem toho mohou být i střepy a jejich stáří nalezené na Zábisku. A tak je víc než zřejmé, že v roce 1990 mohla naše obec slavit ne 600, a 700 let svého trvání.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bzova.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA