Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Srbsko

Historie
V r. 1872 postihla obec povodeň, která způsobila velké škody. Voda se přivalila 25. května v 7 hodin večer řekou a také Bubovickým potokem. Železniční trať byla zanesena tak, že nebylo poznat kudy vede.

V polovině 19. století vznikly na pravém břehu řeky lomy. První byl otevřen r.1882 firmou Tomášek. Největší lomy v oblasti Srbsko-Hostím však vlastnila na obou březích řeky Česká montánní společnost v Králově Dvoře, která postavila pro dopravu vápence lanovou dráhu vedoucí až do Berouna. Další srbecký lom koupila firma C. T. Petzold roku 1916. Další lom vlastnila firma Spojené pražské továrny na staviva od roku 1920. Také zde vápenec z lomu vyvážel po lanové dráze dlouhé 1 km.

1. května 1902 byla otevřena železniční zastávka

19. června 1905 v 1 hodinu v noci vypukl požár, který zničil 9 statků. Požár byl založen úmyslně.

Zvon na kapličce pochází z r. 1755. Během 2. světové války byl sundán. Po válce byl nalezen ve sběru a opět vrácen na kapličku. Až do r. 1962 se zvonilo poledne a večer klekání. Dodnes se zvoní při úmrtí a pohřbu zdejších občanů.

26. října 1924 byl odhalen pomník padlým v 1. světové válce. Ve stejném byla vysazena višňovka.

Od 18. dubna do 12. září 1932 byla postavena budova obecního úřadu.

5. února 1938 započala elektrifikace obce.

20. červenec 1981 postihla obec druhá největší povodeň, při které voda odnesla lávku. Jedinou možností jak se dostat přes řeku byla na delší čas pouze loď.

První zmínka o obci pochází z roku 1428, kdy podle účtu hradu Karlštejna z let 1423 - 1434 „Martin Rybář (ze Srbska) zaplatil za 1/4 lánu 13 kop grošů a 30 krejcarů“. S největší pravděpodobností souvisí název se založením vsi kolonisty z Balkánu, z dnešního Srbska.

O obci
Obec Srbsko se rozkládá na obou březích řeky Berounky v kotlině, kterou tvoří vápencové skály. Asi 1 km nad Srbskem se do řeky vlévá potok Kačák. Přímo v obci se do Berounky vlévá Bubovický potok, který tvoří na úpatí vrchu Doutnáče krásné vodopády. Z druhé strany se do řeky vlévá Kodský potok, který protéká divokou roklí, kde se nachází trampská osada Údolí děsu a dále potok v Císařské rokli, který zde vytváří nádherná travertinová jezírka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecsrbsko.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA