Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koněprusy

Historie
První nepřímou zprávu o existenci osady, ležící necelých 5 km jižně od Berouna, nalézáme v přídomku domácího vladyckého rodu (v roce 1391 je připomínán Sudík z Koněprus, v roce 1417 Jan Schenk z Koněprus a v roce 1431 opět Jan z Koněprus). Dle Profouse jde o obec, která proslula chovem koní „mimochodníků“.

V roce 1437 byla její část příslušenstvím nedalekého kornského statku, který toho roku koupil vladyka Petr z Terešova (+ 1453). V 16. století náležely Koněprusy ke královskému hradu Točníku, tehdy často zastavovanému příslušníkům předních českých panských rodů (kupříkladu Vartenberkům nebo Lobkovicům). V roce 1594 se točnické panství stalo téměř na tři století panstvím komorním (správně i hospodářsky bylo spojeno s panstvími Králův Dvůr a Zbiroh a spravováno hejtmany, sídlícími na zbirožském zámku).

Jméno obce je dnes spojeno především se známými Koněpruskými krasovými jeskyněmi, objevenými v roce 1950. Z archeologických nálezů proslula padělatelna mincí z let 1460-70, podobně jako četné nálezy ze starší doby kamenné. V obci samotné nejsou evidovány pozoruhodnější historické památky, památkou místního významu je kaple z 19. století se zvoničkou v průčelí.

Tvůrce předkládaných návrhů koněpruského znaku a praporu využil možnosti uplatnit mluvící znamení koně (kůň ve skoku), k němuž připojil figuru zlaté koruny, evokující dlouhodobou příslušnost Koněprus k majetku české komory. Zatímco stříbrný kůň se zlatou zbrojí v červeném poli prezentuje barvy zemského znaku, zlatý kůň připomíná název lokality „Zlatý kůň“, nalézající se severovýchodně od Koněprus v CHKO „Český kras“. Modrá barva heraldicky levého pole znaku, resp. i vlajícího cípu praporu symbolizuje nedaleký tok řeky Berounky.

Památky
Obec Koněprusy je malá vesnička ležící v chráněné krajinné oblasti Český kras, na úpatí kopce Zlatý Kůň. Návštěvu Zlatého Koně můžeme vhodně spojit s prohlídkou nedalekého lomu Kobyla. Zvláštní význam tohoto lomu spočívá nejen v překrásné přírodní scenérii, ale zejména v jeho geomorfologii a archeologii.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.koneprusy.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA