Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrustenice

Obec Chrustenice je vzdálena 10 km od Prahy po dálnici D5. Těsně sousedí s městečkem Loděnice u Berouna. V současné době má obec přes 700 obyvatel.

V obci je možnost sportovního vyžití - kopaná, odbíjená a tenis. V rozlehlém kempu je přírodní bazén. K návštěvě zve Železnorudný důl Chrustenice (1861 - 1965), který patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Obec Chrustenice je ideálním výchozím místem pro výlety do Českého krasu a Křivoklátska.

Historie
Prvý písemný záznam pochází z roku 1037, kdy kníže Břetislav po smrti poustevníka Ivana ustanovil lidi z Chrustenic a Nučic za hlídače kaple Sv. Jana pod Skálou. Kníže Břetislav (1037 - 1055) daroval kapli i hlídače klášteru ostrovskému u Davle. Na chrustenické tvrzi sídlili páni z Chrustenic a na Chrustenicích. Z nich je znám vladyka Přibík z Chrustenic, který podle listiny z 16. října 1320, sepsané v Berouně, založil ves Březovou Lhotu o 9 lánech pozemků. Po něm se držitelé Chrustenic střídali ve velmi krátkých obdobích. V r. 1382 obýval tvrz Zachař ze Všeradic, podpurkrabí pražský, se svým bratrem Bořivojem. V roce 1406 se připomíná Mikšík z Chrustenic, který prodal svůj dům v Dlouhé třídě v Praze, v roce 1432 pak Zdislav z Malovar.

V r. 1509 držel statek Chrustenice Vavřinec z Drastu, v r. 1527 Jindřich Prefát z Vlkanova a Jeroným Hrobčický z Hrobčic, který prodal v r. 1535 Chrustenice Jindřichu Hrobčickému z Hrobčic (+ 1549). Jeho dědici prodali r. 1558 tvrz a dvůr Chrustenice se dvory kmetčími i s mlýnem Tomáši Pichlu z Pichlberka za 1300 kop pražských grošů. Tomáš Píchl držel v r. 1564 také jeden kmetčí dvůr ve Lhotce. Po jeho smrti zdědil v r. 1580 tento majetek jeho bratr Jiřík Pichl, cis. poštmistr, který zemřel v r. 1608. Jeho dědic, syn Rudolf, prodal v r. 1616 své dědictví sestře Johanně Pětipeské a jejímu manželu Fridrichu Pětipeskému z Chyž a Egenberka, tedy tvrz Chrustenici, přední dvůr poplužní s poplužím, s pivovarem, mlýnem, kovárnou, zahradou, štěpnicí, chmelnicí, ovčínem, ves Chrustenice s dvory kmetčími, s výsadní krčmou, dvůr ve Lhotce a Vysoký Újezd. Později připadl statek její sestře Dorotě Pětipeské, která jej prodala své sestře Hedvice Putkamererové.

Ta však v době třicetileté války nemohla své sestře Dorotě zaplatit 200 kop míšeňských, proto jí dala v r. 1625 statek do zástavy v 1000 kopách míšeňských. Potom byla v Chrustenicích krátkou dobu paní Eva Matiášová z Huttenova, která převzala od města Berouna i ves Lhotku. V r. 1629 patřily Chrustenice již Janu Matiášovi z Glauchova a na Chrustenicích a r. 1652 Janu Paulovi Valderodovi z Ekhausu, na Řepíně a Chrustenicích a jeho manželce Anně, roz. z Glauchova. Valderod koupil od města Berouna ves Lhotku za 2000 zlatých rýnských a roku 1668 prodal Chrustenice i Lhotku Lambertu a Františku Hřebenáři z Harrachu za 15 000 zlatých a 114 lotu stříbra klíčného.

Od nich koupil obě vsi r. 1671 Antonín August Binago na Chocenicích, který je prodal v r. 1676 Janu Jiřímu Karvínskému. Od tohoto držitele přešel celý majetek v r. 1727 na Humprechta Františka, hraběte Černína z Chudenic. Ještě téhož roku po jeho smrti jej prodala dne 27. Března 1727 Antonie, ovdovělá hraběnka z Chudenic, hraběti Karlu Jáchymu Bredovi za 40 000 zlatých a ten jej připojil k svému tachlovickému panství. V roce 1732 celé panství, tudíž i s Chrustenicemi koupila Anna Marie velkovévodkyně Toskánská. Celé tachlovické panství přešlo v roce 1815 do rukou vídeňského císařského dvora. V roce 1918 převzal tyto statky československý stát.

Památky
Železnorudný důl Chrustenice (1861 - 1965).
Patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m., tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

V současné době je zde ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem.

Před vchodem do podzemí je stálá expozice o lomech Amerika – Mořina. Na jaře roku 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang, v roce 1997 televizní seriál Motel Anathema.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chrustenice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA