Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lhotka

Obec Lhotka leží na severovýchodním úpatí kopce Plešivec, který je v místní krajině dominantou. Jako jediný kopec vystupuje z brdských hřebenů směrem k severu a tvoří spolu s údolím říčky Litavky předěl mezi brdskými Hřebeny a středními Brdy. Z paleontologického a archeologického hlediska je znám nálezy prvohorních zkamenělin a keltského osídlení.

Ke Lhotce patří též bývalý mlýn Janov známý rovněž pod jménem "U Havrlíků" (podle jména současných vlastníků), stojící na samotě u říčky Litavky nad obcí Lochovice. Je to zároveň nejníže položená část katastrálního území obce v n. v. 310 m. Jeho nejvyšší bod se nachází ve výši kolem 570 m n. m.

Na pokraji obce na východní straně směrem k obci Radouš stojí od roku 1761 kaple sv. Anny. Od třicátých let minulého století má Lhotka vodovod. Voda je jímána v lese nad obcí a přiváděna potrubím do vodojemů.

V dolní části obce je hostinec  U Prejzků a nad návsí obce hostinec U Hejduků. Obec Lhotka je rovněž vlastníkem rybníka, který se nachází na dolním okraji obce při cestě k obci Lochovice. V horní části obce je umístěno u hranice lesa sportovní hřiště, kde lze nejen provozovat sport, ale rovněž obdivovat nádherný rozhled na místní krajinu.

Historie
Kdy naše obec přesně vznikla, není známo. S největší pravděpodobností jako jiné Lhotky, Lhoty v Čechách v době práva zákupního,jako součást hořovického panství. V 16. století náležela Pešíkům z Komárova. V době před třicetiletou válkou ji vlastnil Václav z rodu Pešíků. Po porážce českých stavů v bitvě na Bílé hoře roku 1620 docházelo v Čechách k silné rekatolizaci a konfiskaci majetku osob, které byli proti císaři. Václav byl nucen opustit vlast a odešel do Saska.

V létě roku 1630 vtrhla mocná armáda švédského krále Gustava II. Adolfa do Pomořan. Švédskými spojenci se zakrátko stalo Braniborsko a Sasko. Švédové porazili císařské vojsko ve významné bitvě u Breitenfeldu v září 1631 a  saská vojska pronikla v listopadu téhož roku do Čech a podařilo se jim obsadit Prahu. Spolu s vítězným vojskem se do své vlasti vrátila i početná skupina  českých emigrantů. Václav Pešík z Komárova se navrátil jako důstojník saského vojska s úmyslem vybojovat si své panství zpět. Tato saská epizoda neměla dlouhého trvání. Emigranti se sice snažili pro své cíle získat Albrechta z Valdštejna, ale ten dal přednost svému císaři. V září 1634  byla švédská vojska poražena císařskými oddíly v bitvě u Nördlingen. V roce 1635 uzavřelo Sasko s císařem Ferdinandem II. separátní mír.

Všechny tyto události třicetileté války zhatily naděje Václava a dalších emigrantů na navrácení majetků. Od roku 1620 byla Lhotka v držení knížecího rodu Vrbnů. Lhotka velmi utrpěla ve třicetileté válce. Před válkou hospodařili ve Lhotce dva rolníci a dva chalupníci na 105 stryších polností. Měli pět  potahů, dvanáct krav. Po válce žila na Lhotce jen rodina Jana Lhotáka, který hospodařil na 34 stryších polí, měl jeden potah, čtyři krávy a jednu svini. Později získali Lhotku jako součást hořovického panství německá knížata rodu Hanau a po nich knížata z rodu Schaumburků.

Současnost obce
Obec Lhotka má schválený územní plán ,který řeší možný rozvoj všech činností území s důrazem na ochranu životního prostředí. Jeho cílem je vyvážený a přiměřený rozvoj obytné zástavby, případně zástavby drobné výroby a služeb. Obec chce nadále zlepšovat svou technickou infrastrukturu.

Nejvýznamnějším rozvojovým činitelem je nepochybně geografická poloha obce v širším systému osídlení.Lhotka se nachází v dosahu dálnice D5 a regionálních železničních tratí "Zadní Třebáň-Lochovice","Zdice - Protivín". Autobusovou dopravu provozuje společnost  Probotrans a. s. Pověřeným úřadem obce je MÚ Hořovice. Z hlediska pracovních příležitostí a úřadů obec spáduje do Hořovic, Hostomic pod Brdy, Žebráku. Ze statistických údajů vyplývá mírně klesající počet obyvatel v minulé dekádě, avšak tento pokles se zastavil a v posledních letech dochází ke zvýšení počtu obyvatel. Lze předpokládat zájem o výstavbu nových rodinných domů, zejména vzhledem k dobré dopravní dosažitelnosti větších sídel a dálnice D5.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://home.tiscali.cz/oulhotka/ahlstrana, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA