Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mořinka

Historie
Vysoko na srázech nad Berounkou se nachází Mořinka s první zmínkou z roku 1338, v roce 1342 ves náleží k Dobřichovickému panství, v roce 1356 je zmiňována jako osada, kterou projíždí císař Karel IV. na dobudovaný Karlštejn. Ves je památkovou zónou lidové architektury již vévodí patrový roubený dům č. p. 7 s lomenicí z 18. století. Na návsi stojí kaple se zvoničkou z 19. století.

Jmenuje se v době Karla IV. již jako ves. Charakteristická široká náves se stromořadím a kaplí. Zprvu zboží královské, pak církevní a konečně karlštejnské. Po třicetileté válce značně vylidněna. Na východ lesem cesta na Karlík, kdysi královský hrádek, předsunuté opevnění Karlštejna, dle pověstí sídlo královny s fraucimorem, který nesměl na Karlštejn v době pobytu Karla IV. (Noc na Karlštejně). V 15. století tento hrádek zpustl, dnes jen nepatrné zbytky.

Zajímavosti v okolí
Jen pár kilomerů od hradu Karlštejn leží na stráni nad údolím řeky Berounky neveliká obec Mořinka. Je to tiché místo, lákající návštěvníky zejména poklidným tempem života, který zde asi stovka místních obyvatel vede.

Výletníky obec zaujme hned několika zajímavostmi. Tou první je při vjezdu stojící kaplička z počátku 19. století. Vydá-li se návštěvník po cestě ještě o sto metrů dále, naskytne se mu pohled na zachovalou roubenou chalupu z roku 1846. Ta je jedním z mála stavení, která naznačují, jak asi mohla obec v dávné minulosti vypadat.

Aby byl výčet zajímavostí úplný, musí si návštěvník šetřit síly. Na kopci nad obcí se totiž tyčí přes dva metry vysoký menhir. Kolosální vápencový kámen, vážící téměř osm tun, zde byl zasazen akademickým sochařem Petrem Váňou a skupinou nadšenců, jen s pomocí dřevěných kulatin a provazů v poslední den milénia. Vedle něj stojí odlité křeslo, ve kterém si může výšlapem zmožený turista pohovět a rozhlédnout se nejen po malebné Mořince, ale i po jejím stejně krásném okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/vismo/index.asp?id_org=9932, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA