Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Liteň

Historie
První písemné zprávy o vsi jsou z roku 1195. První známky osídlení zdejší krajiny však pocházejí již z mladší doby kamenné.

Ve 14. století zde žil rod Buziců, v 16. století byla Liteň připojena k panství rodu Vratislavů z Mitrovic. V roce  ukončení třicetileté války se obec stala majetkem hrabat z Bubna a Litic.

V 18. století se na Litěň opět vrátil rod Vratislavů. Na místě původní valdecké tvrze byl postaven zámek v soudobém pozdně barokním slohu.

V roce 1838 císař Ferdinand V. povýšil Liteň na městečko, v roce 1885 pak Liteň získala svůj znak.

Památky

Liteňský zámek
- pozdně barokní zámek z 18. století je vystavěn do čtyřkřídlé patrové stavby s mansardovou střechou ozdobenou hodinovou věžičkou.

Barokní dům "Čechovna"
- stojí v sousedství liteňského zámku. Žila v něm rodina správce Františka Čecha. Byl zde památník jeho slavného syna Svatopluka a významné české operní pěvkyně Jarmily Novotné.

Josef Mánes - pobýval v obci v roce 1859, portrétoval zde zámeckou rodinu Daubků.

Quido Mánes - provedl dekorativní výzdobu zámeckých prostor.

František Ženíšek - vytvořil v Litni první návrh opony Národního divadla a známý olej "Oldřich a Božena".

Svatopluk Čech - ve svém díle "Ve stínu lípy" hovoří o Litni jako o svém domovu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecliten.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA