Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trubín

Historie
O vzniku názvu Trubín kolují dvě verze. Podle první vzniklo jméno Trubín z osobního jména Trúba (Trouba), prvního osídlence dnešní obce a mělo znamenat Troubův dvůr, nebo statek. Druhá verze vychází z "Pověsti a bájí Hořovicka a Podbrdska", hovořící o knížeti Jaromírovi. Tato pověst je i zveršována ve sbírce "Krajem Horymírovým" pod titulkem "Statečným Tuvora". Podle ní se tak stalo kolem roku 1012. Hovoří se v ní, že obec dostala jméno podle vytrubování.

V roce 1931 byla nalezena při kopání základů na parcele J. Koláříka č. p. 60 kostra muže, při níž byly i bronzové věci. Podle učitele Hůly z Králova Dvora pocházely tyto ostatky z doby bronzové. První historické záznamy o Trubínu pocházejí z XI. století, kdy Trubín náležel klášteru ostrovskému a peněžní i naturální požitky odváděl proboštu na Velízi. V 1. pol. XII. století byla obec v držení špitálu Panny Marie při Týně v pohradí pražském. S tímto klášterem se dostal Trubín r. 1135 kapitule vyšehradské. Později, v roce 1170, byla obec jako kněžský statek v držení hrobu svatého Vojtěcha. Václav II. daroval Trubín městu Berounu, kam byly odváděny herní poplatky ještě na začátku XV. století.

Krupobití, které se přehnalo r. 1812 přes obec veškerou úrodu potlouklo. Následující rok se těšili z úrody, ale než se ji podařilo sklidit, vypukla francouzská vojska u Drážďan a Lipska (ruskonapoleonská válka. Rok 1866 byl trochu shovívavější k trubínským občanům. V té době řádila v Čechách cholera.

Povodeň, která postihla katastrofálně celý kraj v r. 1872, je zaznamenána v našich dějinách, i když nenatropila tolik škod, jako v sousedních Zahořanech. Rok 1880 pak znamenal poslední přírodní katastrofu, kdy v květnu přišlo krupobití a zničilo všechno žito. Podle záznamů ostatní obiloviny poskytly jen průměrnou úrodu. V r. 1914 otřásla světem 1.svět. válka, která si vyžádala oběti i z řad trubínských občanů.  Rok 1934 přinesl katastrofální sucho, kdy vyschl jak potok, tak i několik studní.

Dne 15. března 1939 se v naší obci objevila nacistická vojska a hned druhého dne byli pozatýkáni funkcionáři komunistické strany a odvezeni do Berouna. Rok 1944 přinesl zásah Gestapa, kdy byl zatčen Jindřich Pos, odvezen do Kladna a později do Drážďan a Terezína. Vrátil se až po okupaci. Rok 1960 byl ve znamení slučování. V únoru došlo ke sloučení JZD Trubín, Levín, Svatá a Popovice a Počaply v jeden velký celek. Nové družstvo přijalo název "Dukla" a do jeho čela zvolen jako předseda p. Nejedlý.

Po vybudování autobusové čekárny přišlo oddechové období sice krátké, ale nutné k dalšímu rozmachu. Začalo se s budováním nového veřejného výbojkového osvětlní. Posvícení v září 1972 bylo dalším mezníkem, kdy se obec poprvé v nočních hodinách rozzářila novým světlem.

Zajímavosti
Po pravé straně silnice Trubín - Svatá se říká "pod Dubovou", kde podél potoka se táhne až pod Svatou pásmo luk. Okolo lesa na hřbetu od Černína ku Svaté jsou pozemky "pod Svatou".

Po levé straně silnice jsou louky a pole "Bařechov". Tam stávala původně ves Pařechov, vypálená ve válce třicetileté.

Od Bařechova na jih k Černínu a Levínu se zdvihá obdělané návrší "Hřibce". Jméno pochází od hřib, což nasvědčuje, že tu byl původně les. Nad vsí severně se vypíná borovicemi a akátem osázená "Skála". Tento kopec dominuje celé obci a upozorňuje na sebe nejen svým geologickým složením, ale i svojí vzácnou květenou, chráněnou zákonem o státní ochraně přírodě.

Vlevo od cesty k Záhořanům jsou pozemky  "V šinoblátě", po straně pravé "Na bořích". V západní části obce je silniční spojka ze vsi na okresní silnici, nazývaná "Branka". Uvážíme-li, že v pravo bývaly dva rybníky, najdeme smysl názvu. Místo bylo skutečně bránou do obce, kterou bylo možno zatarasit a tím znemožnit vchod do původní vesnice. Teprve v XIX. století se tvořila druhá část obce "Kréta", výstavbou rodinných domků po obou stranách silnice Králův Dvůr - Svatá.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hudlicko.cz/trubin/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA