Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hostomice pod Brdy

Hostomice pod Brdy leží ve Středočeském kraji v okrese Beroun v rozsáhlém údolí uprostřed cest mezi Příbramí, Berounem, Dobříší a Hořovicemi a jsou ideálním východiskem pro cesty na hřebeny Brd. Jsou obklopeny okolními vrchy: Plešivcem, Hřebeny, Studeným a Housinou. Leží v nadmořské výšce 359 m nad mořem. S osadami Radouš, Bezdědice, Lštěň mají asi 1 600 obyvatel.

Historie
O založení Hostomic nemáme listinného dokladu, podle tradice, jež se dodnes dochovala, ležela tato původně trhová ves poněkud severněji než se nalézá město dnes, a to v místech kde se říká "Ve starých městech". Původní trhovou ves povýšili na počátku 14. století Zajícové z Valdeku, držitelé zdejších pozemků na městečko.

Do historie Hostomic se však nejvíce zapsalo privilegium císaře Karla VI., který na žádost obce (z května 1732) povýšil dosavadní městečko na město a udělil mu znak, korunovaného českého lva v červeném poli a to 29.11.1738. Dříve se obyvatelé většinou živili cvočkařstvím. První zmínky o tomto řemesle pocházejí z roku 1421. Dalším řemeslem, které se zde rozvinulo bylo hrnčířství. Významnou událostí pro město bylo zahájení provozu železnice na trati Zadní Třebaň-Lochovice roku 1901.

Nevelké Hostomice se pyšní mohutným náměstím. Od západu k východu mírně stoupající obdélník má bezmála půl kilometru délky. V jeho dolní části stojí kostel, uprostřed budova někdejší školy a bývalo tu také několik rybníčků, které k svému řemeslu potřebovali hrnčíři. Rozsáhlá plocha přímo vyzývala, aby se na ní stále něco konalo. Nejčastěji to ovšem byly trhy. Ty běžné dvakrát v týdnu, a pak hlavní neboli výroční; ty byly také dva. Na výroční se sjeli kramáři i z velké dálky, jejich stánky a vozy kryté plachtami přeměnily náměstí v cosi jako dnešní veletrh, který si obyvatelé širokého okolí nenechali ujít.

Památky
Památník obětem I. světové války byl postaven v roce 1923 na hostomickém náměstí. Autorem figurálního pomníku je Emanuel Kodet.

Pomník partyzánům na hřbitově v Hostomicích.

Mariánský sloup na náměstí - barokní z roku 1714, obnoven 1924. Socha P. Marie je kopie, originál byl na faře.

Kostel Nastolení sv. Petra v Antiochii
Kostel se připomíná roku 1343. Dřevěná zvonice stála zřejmě už při tomto středověkém kostele. Bezpečně je doložena při novém jednolodním barokním kostele, jehož presbytář vznikl r. 1743 a loď r. 1762. Kostel byl znovu obnoven r. 1781. Po požáru v roce 1836 již zvonice nebyla obnovena a místo ní byla v roce 1855 ze západní strany přistavěna věž.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hostomice.cz/uvod.php, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA