Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zaječov

Historie
Společné dějiny obcí Zaječova a Kvaně se začaly psát l. ledna 1976, kdy bylo provedeno jejich administrativní sloučení. Dějiny osady Zaječova jsou spojeny s klášterem ve Svaté Dobrotivé, od jehož zakladatele Oldřicha Zajíce z Valdeka se odvíjí její název. Ten je poprvé doložen až roku 1578. Původně se lokalita jmenovala Ostrov a v její blízkosti byl klášter založen. Součástí Zaječova je od doby svého vzniku v roce 1710 osada Nová Ves. Datum založení obce Kvaně nelze přesně určit.

Jeden z výkladů názvu obce souvisí s dolováním železných rud v okolí a jejím zpracováním, tavením a kováním. Odtud byl jen krok ke vzniku názvu Kvaně. Celá lokalita je známá pod názvem Svatá Dobrotivá; ten byl uváděn i na turistických mapách a poštovní razítka nesla toto označení až do roku 1960. Ve skutečnosti ji ale tvořil pouze klášter, kostel, škola a pošta. Obživu místní obyvatelé nacházeli v zemědělství, ve zdejších dolech na železnou rudu a v profesích s jejím zpracováním spojených. Doklady o dolování železné rudy pochází již z doby založení kláštera. Známá vysoká pec „Klášterská" byla postavena v roce 1614. V druhé polovině 18. století byla postavena nová vysoká pec. Nedostatek kvalitní rudy vedl roku 1817 k jejímu zrušení.             

Za zmínku stojí krátké období od 31. prosince 1868, kdy zbirožské panství zakoupil pruský podnikatel, vizionář a „železniční král" dr. Bethel Henry baron Strousberg. Narodil se v roce 1823 ve východopruském Neidenburgu v rodině obchodníka. Jmění získal úspěšnou pozemkovou transakcí a začal podnikat především v železniční dopravě tou dobou se silně rozvíjející. Do Zbiroha jej přivedla zejména naleziště železných rud v okolí a možnost jejich využití k výrobě železa a následně k výrobě kolejnic, lokomotiv, vagónů atd.

V roce 1873 však padla vídeňská burza a s ní i veškeré akcie rozprodané mimo jiné i vlastním zaměstnancům. K tomu se přiřadily další problémy, týkající se zejména jeho podnikatelských aktivit na východě v Rumunsku a Sedmihradsku. Jeho zbirožský železářský komplex přišel roku 1875 do konkurzu, ale nestačil uspokojit věřitele. V roce 1877 byl v Petrohradě zatčen a odsouzen do vězení pro dlužníky. Po dvou letech věznění se vrátil do Berlína, kde v roce 1886 skonal. Rozpad uvažovaného hutního komplexu byl dovršen v roce 1879, kdy zbirožské panství zakoupil hrabě Colloredo-MansfeId a to bez hutí. V té době měl hrabě problémy s hutěmi na svém dosavadním panství Dobříš. Jednotlivé hutní provozy byly rozprodány různým zájemcům, kteří ve většině případů nebyli schopni udržet v provozu to, co již bylo dříve vybudováno, natož uskutečnit odvážné záměry baronovy.

V brdských lesích se také nalézá hrad Valdek, sídlo zakladatelů Svaté Dobrotivé. Dnes tato neudržovaná kulturní památka ve vlastnictví státu pomalu pustne. Přes hrad Valdek, přes osadu Křešín a krásným lesnatým okolím obce Felbabka je možné dojít až na vrch Plešivec, kde bylo keltské hradiště. Odtud je krásný rozhled. Směrem z Hořovic v úrovni Komárova je osada Mrtníky s farou a zajímavým kostelíkem. Tam je pohřbena i Hedvika z Valdeka. Na druhou stranu směrem za Strašicemi jsou hrady Drštka, Homberk, dnes již nepatrné zbytky Vimberku a o něco dále Lopata. Dále pod Padrfským rybníkem ve vsi Teslíny býval klášter, zničený za husitských válek.

Centrem zdejší oblasti jsou Hořovice. Ve městě je přístupný státní zámek z počátku 18. století. Z dalších pamětihodností je nutno jmenovat tak zvaný starý zámek, stojící na místě gotického hradu a ve vesničce Záluží u Hořovic taktéž hradní zříceniny.

V samotném 5 km vzdáleném Komárově se dochovaly zbytky Pešíkovské tvrze a několik památek na dnes již zaniklou zručnost zdejších slévačů. Na náměstí je umístěn litinový sloup odlitý na zemskou výstavu v Praze r. 1891. Ostatní výrobky jsou umístěny ve zdejším muzeu železářství.

Památka

Augustiniánský klášter svaté Dobrotivé
První klášter našeho řádu v Čechách, byl založen proslulým panem Oldřichem Zajícem z Valdeka (nadále se o něm budeme zmiňovat jako o Valdekovi). Pocházel z jednoho z nejvýznamnějších českých rodů a jeho předky byli takoví velikáni jako Jetřich a Budislav Růžicové z jižní větve rodu Buziců. Jetřich padl v bitvě u Trudný (1110), kde hájil práva svého lenního pána proti Polákům. Jiným jeho předkem byl Jiřík z Jiříkovic, vojevůdce českého krále Přemysla Otakara I., který zemřel na křížové výpravě do Malé Asie v roce 1209. Jiříkův syn Oldřich I. začal jako první používat přídomku Zaječec  zřejmě podle svého titulu (ze Zaječova).

 

 

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA